Bloemschikkers verenigen Oost en West op Alden Biesen
nieuwsDit jaar is het thema 'East meets West'. "De bloemschikstijlen uit het oosten en het westen vinden steeds meer aansluiting bij elkaar. De bloemschikkers doen bij elkaar inspiratie op en het gemakkelijke transport van bloemen over de hele wereld, bijna los van seizoenen, zorgt voor een eenheid", motiveert Katelijne De Pooter het gekozen thema.
Geert Pattyn, deelnemer en één van de meest gewaardeerde Belgische bloemsierkunstenaars, spreekt van fusion in het bloemschikken. "In de opleiding maak je al kennis met ikebana en later komen daar contacten bij met gedreven bloemisten van over heel de wereld. Van oosterlingen leer je vooral de zin voor natuurlijkheid en de manier van kijken: hoe bloeit een bloem, hoe positioneer je haar best in een bloemstuk?"
Niemand is beter geschikt dan Daniel Ost om de spits af te bijten als de focus ligt op de kruisbestuiving tussen oost en west. Belgiës meest bekende bloemkunstenaar wordt ook, en vooral, in Japan ontzettend gewaardeerd. Hij mocht als eerste de Ninnajitempel in Kyoto aankleden en erin exposeren. Volgend jaar volgt de Gouden Tempel van Kinkakuji. Hij kreeg de eer om de erekoer van de landcommanderij in de bloemen te zetten.
Ost maakte een schikking met 110 bamboestokken en decoreerde ze met 300 ranken van bloeiende Gloriosa superba 'Rotschildiana'. "De bamboe zijn we gaan halen in de Bambouseraie de Prafrance in Anduze, Frankrijk, de enige die ons bamboe van zes meter lang en een dikte van 8 tot 10 cm kon leveren. Ook de Gloriosa was niet makkelijk te vinden. Ze wordt maar mondjesmaat verkocht", legt Katelijne uit.
In de inkomhal neemt topflorist Sakul Intakul uit Bangkok de fakkel over met een black box waarin hij aan de slag gaat met lotusbloemen. "Hij doet dat in zijn eigen uitgesproken stijl, die doordrongen is van het Thaise geloof dat zegt dat wanneer een bloem bloeit, het hele universum zich verblijdt", citeert Katelijne hem.
"De twee grootmeesters creëren een passende intro voor een wandeling door het kasteel, de tuinen en alle mogelijke bijgebouwen waar bloemisten hun werk tentoonstellen en workshops en demonstraties geven. Het wordt een mix van werken die navolgbaar zijn door liefhebbers en installaties die door hun omvang en kundige schikking een wauw-gevoel oproepen", zegt Geert Pattyn. Zelf schikte hij met zijn collega's van Fleur Creatief Moving Circles.
Ikebana, of het echte oosterse bloemschikken, kan natuurlijk niet ontbreken. Mit Ingelaere vult dat in. Zij bestudeerde onder andere de Japanse Sogetsu-, Ikenobo- en Kikuscholen. En dan zijn er nog de werken van tientallen andere bloemschikkers. Ook Japanners, Fransen en Italianen zijn present, net als Belgisch aanstormend talent.
Meer informatie: East meets West, Landcommanderij Alden Biesen, Kasteelstraat, Bilzen. Shuttledienst vanuit station Bilzen. Tot maandag 22 september, van 10 tot 18 uur. 10 euro. Info: 014-28.60.80
Bron: Het Nieuwsblad