"Bloemen geen prioriteit meer in gezinsbudget"
nieuwsVia een Vietnamese professor vernam ik een tijd geleden van het bestaan van gele camelia's', vertelt Guy Van Rijsseghem (57), die naast planten kweken ook groepen gidst die sierteeltbedrijven bezoeken. "Ik ben dan maar naar Vietnam gereisd om ze daar zelf te gaan zoeken in de bossen. Maar ik zeg je, plantengekken vind je overal".
De camelia komt oorspronkelijk uit Oost-Azië en is familie van de theeplanten. Daar is de camelia al duizenden jaren een cultuurplant. "De Britten wilden theeplanten verschepen naar Europa, maar de Aziaten wilden ze niet kwijt. Daarom gaven ze hen camelia's mee, een pseudo-theeplant. Die was hier eind negentiende eeuw populair als kamerplant, maar verdween grotendeels met de opkomst van de centrale verwarming. De camelia is niet bestand tegen zo'n atmosfeer".
Van Rijsseghem is lid van de International Camellia Society. Die houdt een register bij van alle varianten en organiseert regelmatig congressen. "Zelf verzamel ik vooral Belgische soorten. Ik vond er zelfs al in Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten. We hebben er zo'n 40 bijeengebracht in domein Groenenberg in Vlaams-Brabant, die het publiek kan bezoeken".
In 2003 werd in China aan een rivier een nieuwe wildsoort ontdekt die nergens anders voorkwam. De plant werd meteen beschermd en kon enkel in Japan gekocht worden voor 2.500 euro. "Via een professor aan de universiteit, die ze bestudeerde, konden een bevriende Duitser en ik er in China in het geniep enkele goedkoop achterover slaan. Op de luchthaven kieperden we de potaarde in de toiletten en smokkelden we de planten onder ons hemd op het vliegtuig. Een mens moet al eens risico's durven nemen".
Hij is blij dat zijn beroep hem naar verre bestemmingen voert. Toch meent hij dat de bloemistenbranche in een diep dal zit. De jongste jaren zijn amper nog jonge bedrijven gestart en bijna dagelijks sluiten gevestigde waarden de deuren. "Mensen doen tegenwoordig meer geld op. Ze gaan veel op restaurant, maken verre reizen en willen steeds de laatste technologische snufjes in huis hebben. Dan is het geld op. Bloemen en planten zijn geen prioriteit meer", klinkt het.(KS)
Bron: Het Nieuwsblad