Belgische boer kreeg vorig jaar 0,1% meer voor melk
nieuwsDe zuivelindustrie herstelde zich vorig jaar van de zware klap die de sector in 2002 kreeg. Vooral in dat jaar is de zuivelsector op de aangekondigde hervormingen van het Europese beleid vooruitgelopen met een zware prijsval. De Europese Unie wil tegen 2007 de interventieprijs voor boter met 25% en voor melkpoeder met 15% verlagen.
De stabiele prijzen van vorig jaar danken de bedrijven aan hun inspanningen om aan het IKM-keurmerk te voldoen, waarmee hogere melkprijzen worden verkregen. Verder waren er nabetalingen van de coöperaties. In vrijwel alle buurlanden daalde de basisprijs voor ruwe melk. In Duitsland bedroeg die daling zelfs 5%, in Nederland 2,6%. Volgens secretaris-generaal Debergh van de confederatie moet de iets hogere melkprijs niet direct tot euforie leiden, omdat de vooruitzichten voor de melkprijs op de middellange termijn negatief blijven. De melkveehouders moeten blijven streven naar kostprijsdaling, bijvoorbeeld door aankoop van extra quotum.
Ten opzichte van de buurlanden ligt het productieniveau in België nog altijd erg laag. Het gemiddelde melkquotum in België steeg vorig jaar met 4,4% tot 203.350 liter per jaar. In het Verenigd Koninkrijk steeg het gemiddelde quotum vorig jaar tot boven de 600.000 liter, Nederland zit aan 431.000 liter per jaar en streeft zelfs naar een gemiddeld melkquotum per bedrijf van 700.000 liter tegen 2010.
Bron: Agriholland/LBActualiteiten
Bron: Agriholland/LBActualiteiten