Vijf jaar lang 40.000 ton varkensmest naar Rusland
nieuwsDe varkenshouders moeten hun mest eerst zelf scheiden in een dunne en dikke fractie. Vervolgens moeten ze de dikke fractie naar Oostende brengen. De mest moet wel zo behandeld zijn dat de geurhinder tot een minimum wordt herleid. Ook in de haven van Oostende zijn - op kosten van Veva - maatregelen genomen om de geuroverlast voor omwonenden te beperken.
In Kaliningrad wordt de mest overgeladen op vrachtwagens die Veva ter beschikking stelt. Vandaar wordt het goedje vervoerd naar aardappel- en graanboeren. Om de mest op een kwalitatieve manier uit te strooien heeft Veva zelfs Vlaamse mestspreiders aangevoerd.
De Russische boeren hoeven voor de mest niet te betalen. De Vlaamse varkensboeren betalen zo'n 30 euro per ton om hun mestoverschot naar Rusland te laten verschepen. Op die manier voldoen een aantal varkenshouders aan hun mestverwerkingsplicht en ontlopen ze hoge boetes. Bracke vermoedt dat het eerste schip voor Veva verlieslatend zal zijn. Maar de latere transporten zouden wel rendabel moeten zijn.
Mestbank-directeur François Stuyckens wees er op de persconferentie in Oostende op dat het verschepen van mest slechts een deeloplossing is. Mestverwerking bij ons blijft noodzakelijk. "Het hele mestprobleem op die manier oplossen zou betekenen dat we elke dag zo'n mesttransport moeten organiseren". Voor elk transport gaat de Mestbank na waarvoor de mest zal dienen en of aan de voorwaarden voldaan is.