Verzet Britse varkensboeren tegen goedkope invoer
nieuwsAfgelopen week bleek nog uit cijfers van het Britse plattelandsministerie Defra dat vorig jaar het aantal varkens en de productie andermaal zijn afgenomen. De varkenshouders wijzen met een beschuldigende vinger naar de invoer, waarbij Nederland en Denemarken de belangrijkste leveranciers zijn. Ze gaan er vanuit dat de welzijnseisen in die landen lager zijn.
De Britse varkenssector neemt steeds meer het heft in eigen hand om zich tegen die invoer te beschermen. Aanvankelijk wilden ze er met een stickeractie op wijzen dat het ingevoerde vlees ten onrechte als 'Brits' vlees wordt verkocht. Het jongste actiemiddel zijn blokkades. Toen een groep actievoerders bij een depot van Asda in Wakefield verscheen, stond tot groot ongenoegen van de veehouders binnen de kortste keren een heuse politiemacht klaar om de boeren te verwijderen.
Uit cijfers van de Britisch Pig Executive (BPEX) blijkt intussen dat de invoer van varkensvlees sinds 2001 met 35 procent is toegenomen. De vorig jaar ingevoerde karbonades en varkensrollades waren gemiddeld 20 tot 23 procent goedkoper dan die uit eigen land. Geïmporteerde bacon is gemiddeld 6 tot 30 procent goedkoper, wat supermarkten in de verleiding brengt om uit te pakken met promotiestunts. Nog volgens BPEX voldoet 70 procent van al het geïmporteerde vlees niet aan de in Groot- Brittannië gelden welzijnseisen.
Meer informatie: Rapport over de invoer van varkensvlees in Groot-Britannië van de British Pig Executive