"Soja maakt Argentijnse gezinslandbouw kapot"
nieuwsSoja levert per ton ongeveer 385 euro op, een recordbedrag. Voor de teelt van maïs, tarwe en citrusvruchten is steeds minder plaats en zelfs de weidegronden krimpen in. Voor het milieu en de sociale verhoudingen op het platteland is dat een rampzalige ontwikkeling. "Niemand wil er nog tarwe of melk produceren bij de enorme winsten die soja oplevert", zegt Jorge Cappato van de Argentijnse milieuorganisatie Proteger aan IPS.
"Maar de sojateelt maakt gezinsbedrijven kapot en drijft de landarbeiders naar de steden", waarschuwt Cappato. Op soja-akkers is veel minder handenarbeid nodig dan bij andere teelten. Schaalvoordelen spelen er ook sterk, zodat kleine boeren geen kans maken. In de noordoostelijke provincie Chaco, waar traditioneel veel katoen werd geproduceerd, is de plattelandsbevolking door de opmars van de sojateelt met ruim 20 procent verminderd.
Ook de natuur lijdt sterk onder de sojateelt. "De afgelopen negen jaar is 2,5 miljoen hectare bos opgeofferd, voor een groot deel aan sojavelden", zegt Hernán Giardini van Greenpeace Argentinië. Vorig jaar ging per dag gemiddeld 821 hectare bos voor de bijl, becijferde het Centrum voor Mensenrechten en het Milieu. Op de sojavelden wordt ook kwistig met sterke onkruidverdelgers gespoten. Begin de jaren negentig werd in Argentinië een miljoen liter glyfosaat per jaar verkocht, nu is dat er meer dan 180 miljoen liter. De intensieve sojateelt verarmt het Argentijnse bouwland. Wetenschappers hebben berekend dat de Argentijnse sojaboeren de afgelopen decennia 11,3 miljoen ton stikstof, 2,5 miljoen ton fosfor en grote hoeveelheden andere voedingsstoffen uit de Argentijnse grond hebben gehaald. Kunstmest kan dat verlies maar ten dele goed maken.
"De sojateelt groeit zo sterk dat de sector op een dag onvermijdelijk in elkaar zal klappen", voorspelt Cappato van Proteger. "Dat model zien we ook in de visvangst, de mijnbouw of de intensieve exploitatie van houtvoorraden. Het ecosysteem wordt overbelast om op korte termijn zoveel mogelijk winst te maken". Experts pleiten voor diversificatie. Het voorbeeld is Brazilië, dat sterk staat in veel meer landbouwproducten. Tegelijk moeten er maatregelen komen om de opbrengst van de winstgevende export aan meer mensen ten goede te laten komen en te investeren in de ontwikkeling van het platteland. Nu wordt een kleine elite van ondernemers schatrijk. In het noordoosten van Argentinië, waar veel soja wordt geteeld, is 37 procent van de bevolking arm.(MP)