nieuws

"Pijlers van plattelandsbeleid overeind gebleven"

nieuws
Bij de opmaak van de Vlaamse begroting is ruim 12 miljoen euro extra voorzien voor het Landbouwinvesteringsfonds. Voor de beheersovereenkomsten en het geïntegreerde plattelandsbeleid wordt een extra budget uitgetrokken van respectievelijk 2 en 1,4 miljoen euro. "Daarmee hebben we meer dan onze belofte gehouden om na het verlies van Europese plattelandsfondsen de belangrijkste pijlers overeind te houden". Dat zei minister-president Yves Leterme (CD&V) dinsdag tijdens een ontmoeting met de vakpers.
26 september 2006  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:34
Bij de opmaak van de Vlaamse begroting is ruim 12 miljoen euro extra voorzien voor het Landbouwinvesteringsfonds (VLIF). Voor de beheersovereenkomsten en het geïntegreerde plattelandsbeleid wordt een extra budget uitgetrokken van respectievelijk 2 en 1,4 miljoen euro. "Daarmee hebben we meer dan onze belofte gehouden om na het verlies van Europese plattelandsfondsen de belangrijkste pijlers overeind te houden". Dat zei minister-president Yves Leterme (CD&V) dinsdag tijdens een ontmoeting met de vakpers.

De toegenomen groeikansen voor veebedrijven zorgen voor extra investeringen. De voorbije jaren zijn het aantal ingediende VLIF-dossiers en het bijhorende investeringsvolume stelselmatig gestegen. In 2005 vertegenwoordigden de 4.448 ingediende dossiers een investeringsbedrag van ruim 447 miljoen euro. Door het verlies van fondsen voor plattelandsontwikkeling dreigde de nieuwe dynamiek financieel gefnuikt te worden. Leterme is blij dat het anders gelopen is: "De voorbije jaren is immers gebleken dat landbouwers gretig investeren in duurzame technieken wanneer hen het gepaste beleidskader wordt geboden".

De afgelopen maanden werden bij het VLIF zo'n 460 aanvragen ingediend voor het bouwen van zo'n 600 nieuwe ammoniak-emissiearme stallen. Ook het aantal investeringen in WKK-installaties stijgt, terwijl de land- en tuinbouw ook de mogelijkheden van zonne-energie ontdekt. "Gezien de beschikbare dakoppervlakte in de landbouwsector moeten er ook hier op termijn heel wat mogelijkheden zijn", aldus Leterme.

De Vlaamse landbouwminister is ook opgetogen over de versnelde herstructurering in de melkveehouderij als gevolg van de wijziging van de quotaregeling in 2005. In één melkjaar werd 12,2 procent van het Vlaamse melkquotum verhandeld. 10 procent van de bedrijven hebben die tak afgestoten. Daardoor is het gemiddelde quotum gestegen met 28.102 liter tot 263.228 liter per bedrijf. Het quotumfonds bevatte 40,83 miljoen liter - nagenoeg het dubbel van de voorgaande jaren - en bijna 5.000 melkveehouders konden uit het fonds putten.

Leterme maakte ook bekend dat de landbouwadministratie net zoals vorig jaar ook nu weer vóór Kerstmis tachtig procent van de toeslagrechten zal uitbetalen. Begin november wordt het jongerenactieplan gelanceerd. Om het belang van de land- en tuinbouw te onderstrepen, schrijft de minister-president intussen aan een boek over de agrarische sector. Dat zou begin volgend jaar uitgegeven worden.

Lees ook: Interview: Joris Relaes: "Belangrijkste plattelandsinstrumenten overeind houden"

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek