nieuws

Kempische boeren misnoegd om overstromingsgebieden

nieuws
Dinsdagmiddag voerde Boerenbond actie aan het Antwerpse Provinciehuis. Landbouwers uit de Kempen protesteerden tegen de locatie van de overstromingsgebieden in het geplande gewestelijk ruimtelijk uitvoeringsplan (GRUP) Kleine Nete en Aa. "Er is te weinig gezocht naar alternatieven die minder impact hebben op de landbouw", luidde het.
29 maart 2011  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:59
Lees meer over:

Dinsdagmiddag voerde Boerenbond actie aan het Antwerpse Provinciehuis. Landbouwers uit de Kempen protesteerden tegen de locatie van de overstromingsgebieden in het geplande gewestelijk ruimtelijk uitvoeringsplan (GRUP) Kleine Nete en Aa. "Er is te weinig gezocht naar alternatieven die minder impact hebben op de landbouw en naar onze voorstellen is niet geluisterd", zegt melkveehouder Jan Willems uit Lichtaart.

Het GRUP houdt volgens Boerenbond te weinig rekening met de leefbaarheid van lokale landbouwbedrijven. "Landbouwgrond gaat er verloren ter compensatie voor natuur of zal er ingezet worden als overstromingsgebied", legt regioconsulente Evi Van Camp uit. "De gevolgen voor de betrokken landbouwers tussen Zandhoven en Kasterlee zijn groot. Van de 1.290 ha landbouwgrond wordt ongeveer één derde naar natuur overgezet en nog eens 600 ha landbouwgrond krijgt de overdruk natuur."

Verder worden twee actieve overstromingsgebieden ingeplant, één in Geel en één in Grobbendonk. Samen leggen zij beslag op 60 à 70 ha landbouwgrond.  "Er is echter absoluut geen consensus over de locatie van de overstromingsgebieden", luidt het bij Boerenbond. Deze komen te liggen op goed gelegen landbouwgrond in de huiskavels zodat de landbouwers klagen dat er te weinig gezocht werd naar alternatieven die minder impact hebben op de landbouw.

Boerenbond overhandigde dinsdagmiddag een actiebundel aan de leden van het bekkenbestuur. "Er zijn nog te veel onbeantwoorde vragen waardoor het onmogelijk is om gefundeerde beslissingen te nemen", luidde het. Bij melkveehouder Jan Willems, die betrokken was bij de opmaak van het GRUP, steekt het dat vragen vanuit de sector in dovemansoren vallen. "Wij zijn vragende partij voor het ruimen van slib om wateroverlast te voorkomen", zegt Willems, "maar daar gebeurt niets mee."

Wat voorligt, vindt volgens Boerenbond geen draagvlak in de landbouwsector omdat de leefbaarheid van Kempische landbouwbedrijven in het gedrang komt en de voorliggende maatregelen eerder lijken te dienen als extra natuurontwikkeling, dan om de dorpskern van Grobbendonk en het landbouwgebied ter hoogte van de Zegge van waterlast te vrijwaren. Boerenbond roept de leden van het bekkenbestuur op om niet overhaast te werk te gaan. Met de overstromingen van november 2010 moet de Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) de twee locaties voor de overstromingsgebieden opnieuw bekijken, meent Boerenbond.

Daarnaast dringt de organisatie erop aan dat alle lopende processen in de streek op elkaar worden afgestemd. "In elk afzonderlijk proces wordt de landbouw geslachtofferd", stelt Boerenbond vast. Ter illustratie noemt zij de inplanting van overstromingsgebieden op de laagst gelegen, minder waardevolle gronden, de instandhoudingsdoelstellingen, de habitatrichtlijngebieden, het Sigmaplan, de natuurcompensaties voor de aanleg van de nieuwe N19, enz. Boerenbond vraagt al deze processen op elkaar af te stemmen zodat de verliezen aan goede landbouwgrond geminimaliseerd worden. 

Provinciegouverneur Cathy Berckx nam de eisenbundel in ontvangst en beloofde het voorstel te lanceren om een werkgroep op te richten die zich kan buigen over flankerende maatregelen. "Iedereen is het erover eens dat er ruimte voor water nodig is", aldus Berckx, "maar het is onze opdracht om doelstellingen te verzoenen en zo goed mogelijk rekening te houden met het landbouweffectenrapport."

Meer foto's van de actie op het VILT-Facebookprofiel

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek