"Ggo-beleid brengt veehouderij steeds meer in gevaar"
nieuwsDe Europese vraag naar eiwitrijk diervoeder ligt veel hoger dan de hoeveelheid die ooit binnen de Europese Unie geproduceerd kan worden. Momenteel wordt ongeveer 77 procent van de eiwitbehoeften ingevoerd. Een onderbreking van de invoer als gevolg van het nultolerantiebeleid tegenover niet-toegelaten ggo's kan een duidelijke afname van de veeteelt in Europa tot gevolg hebben, wat op zijn beurt leidt tot ernstige verstoringen voor landbouwbedrijven, en de betrokken leveranciers en verwerkers, aldus het LEI. Zonder voldoende aanvoer worden veehouders gedwongen om alternatieven te gebruiken die zowel minder goed als duurder zijn.
De invoer van ggo-vrije soja zadelt de Europese veehouders in elk geval op met steeds meer kosten in vergelijking met de collega's in overzeese gebieden waar wel gretig gebruik gemaakt wordt van transgene gewassen. De teelt van ggo-vrije soja is 15 procent duurder door lagere opbrengsten en hogere kosten voor meststoffen en pesticiden. Voor importeurs bedraagt de meerkost 13 procent voor het gescheiden houden van aanvoerketens. Op het niveau van de mengvoedersector zou de extra kost gemiddeld 12 procent bedragen.
De problematiek wordt volgens het LEI steeds "urgenter". Over het algemeen duurt de goekeuringsprocedure voor nieuwe ggo's in de EU twee keer zo lang als in andere landen. Handelaars zijn steeds minder happig om voedergrondstoffen te verschepen naar de Europese Unie omdat toevallige kruiscontaminaties voor ononverkomelijke problemen kunnen zorgen als gevolg van de nultolerantie die van kracht is. Deze week buigen de Europese milieuministers zich over de goedkeuringsprocedures voor ggo's.(KS)
Meer informatie: EU-beleid inzake ggo's. Een quick scan van de economische gevolgen