nieuws

Blair verantwoordelijk gesteld voor mislukking EU-top

nieuws
Overleg over de verdeling van het geld van Europa tot 2013 leidde gisteren op de EU-top tot een bikkelharde discussie. Nederland eiste een cheque als tegemoetkoming voor de hoge bijdrage aan het EU-budget. Maar vooral de Britse premier, Tony Blair, hield vast aan zijn twintig jaar oude korting op de EU-begroting. Hij wordt door de overige 24 lidstaten aansprakelijk gesteld voor de mislukking. Dat staat te lezen in De Tijd.
18 juni 2005  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:30
Overleg over de verdeling van het geld van Europa tot 2013 leidde gisteren op de EU-top tot een bikkelharde discussie. Nederland eiste een cheque als tegemoetkoming voor de hoge bijdrage aan het EU-budget. Maar vooral de Britse premier, Tony Blair, hield vast aan zijn twintig jaar oude korting op de EU-begroting. Hij wordt door de overige 24 lidstaten aansprakelijk gesteld voor de mislukking. Dat staat te lezen in De Tijd.

De hele dag trachtte de Luxemburgse premier en huidig EU- voorzitter, Jean-Claude Juncker, een akkoord te forceren over de Europese meerjarenbegroting 2007-2013. Zo'n onderhandeling is altijd uiterst delicaat wegens de tegengestelde belangen en de noodzaak om unaniem te beslissen. In de Europese crisissfeer is een akkoord zeker moeilijk, maar Juncker wilde bewijzen dat de EU, ondanks het Franse en Nederlandse neen tegen de Europese grondwet, nog werkt.

De taaiste tegenstand kwam uit Londen en Den Haag. De Britse premier, Tony Blair, eiste een aanpassing van de structuur van de EU-begroting, waardoor meer geld zou gaan naar onderzoek en investeringen en minder naar landbouw. Zonder een vermindering van het landbouwbudget, weigerde Blair een bevriezing van de twintig jaar oude Britse korting op de EU-begroting te aanvaarden. Aan de steun voor de landbouw raakte Juncker niet omdat die al in 2002 door de EU-chefs vastgelegd was tot 2013. De 24 overige lidstaten wilden dat akkoord niet openbreken.

Maar Londen hield het been stijf en kon zich tot laat in de avond verschuilen achter andere ontevredenen. De Nederlandse premier, Jan Peter Balkenende, stelde zich bijzonder hard op. Ook hij vroeg in de praktijk een cheque om de te hoge Nederlandse bijdrage aan de EU-begroting te compenseren. Balkenende kreeg woensdag van zijn parlement de opdracht 1,5 miljard euro per jaar mee te brengen uit Brussel.

Met een EU-budget van amper 1,06 procent van het gezamenlijke inkomen van de lidstaten zijn twee omvangrijke cheques uitgesloten, klonk het gisterenavond in Brussel. Daar kwamen nog de eisen bij van Zweden voor gelijkaardige compensaties, en de bezwaren van onder meer Italië en Portugal die meer regionale steun willen. Juncker trachtte via bilaterale onderhandelingen de Britten te isoleren. Hij wil de Britten en vooral de onverzettelijke Blair verantwoordelijk stellen voor de mislukking van het centenakkoord. Groot-Brittannië volgt in juli Luxemburg op als EU-voorzitter.

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek