Aldi en Lidl kiezen voor ongecastreerd varkensvlees
nieuwsTönnies Fleischwerke laat weten dat in afwachting van een goede alternatieve oplossing aan Aldi de toezegging is gedaan om vanaf 1 maart 2009 alleen nog vers vlees van vrouwelijke dieren te leveren aan de Nederlandse supermarkten. Volgens Varkens in Nood betekent de beslissing van Aldi en Lidl dat jaarlijks 275.000 biggen niet meer gecastreerd moeten worden. "Als de rest van Europa volgt, zouden nog eens honderd miljoen biggen per jaar van dit leed gespaard blijven", zegt directeur Hans Baaij.
In tegenstelling tot Aldi en Lidl beslissen Albert Heijn en C1000 om zich te houden aan de Verklaring van Noordwijk. Daarin staat dat de Nederlandse supermarkten vanaf volgend jaar alleen nog vlees zullen verkopen van varkens die onder verdoving gecastreerd worden. Albert Heijn en C1000 gaan ervan uit dat ze te kleine spelers zijn op de markt om van hun leveranciers ongecastreerd vlees te eisen. Ze vrezen dat ze zouden opgezadeld worden met honderdduizenden klachten over berengeur, die kan ontstaan na verhitting van varkensvlees dat afkomstig is van niet-gecastreerde biggen. Vrijdag heeft Varkens in Nood een dagvaarding ingediend tegen beide warenhuisketens.
Volgens Varkens in Nood is de vrees voor berengeur immers ongegrond. "De weinige keren dat berengeur in de praktijk voorkomt, is die makkelijk op te sporen met geurdetectie aan de slachtlijn. Na het schroeien van een stukje vlees kunnen experts ruiken of er sprake is van berengeur. Dat vlees kan gevaloriseerd worden in een apart verkoopkanaal", luidt het. In Nederland bestaat overigens al een productielijn voor ongecastreerde varkens die op die manier werkt, met name die van Milieukeur de Hoeve.(KS)
Lees ook: geVILT: "CO2-verdoving van varkens rijp voor praktijk"