nieuws

44 miljoen liter melk tekort tijdens eerste kwartaal

nieuws
In de eerste drie maanden van het huidige melkjaar hebben de Belgische melkveehouders 772,2 miljoen liter melk geleverd, dat is 30,3 miljoen liter minder dan in dezelfde periode van vorig jaar. De achterstand op het beschikbare quotum bedraagt 44,1 miljoen liter melk. "Die achterstand is historisch groot en betekent concreet dat de komende maanden de melkaanvoer met ruim vijf procent mag stijgen", schrijft Guy Vandepoel in Boer&Tuinder. Boerenbond laakt de organisaties die "verdeeldheid zaaien onder melkveehouders".
8 augustus 2008  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:44
In de eerste drie maanden van het huidige melkjaar hebben de Belgische melkveehouders 772,2 miljoen liter melk geleverd, dat is 30,3 miljoen liter minder dan in dezelfde periode van vorig jaar. De achterstand op het beschikbare quotum bedraagt 44,1 miljoen liter melk. "Die achterstand is historisch groot en betekent concreet dat de komende maanden de melkaanvoer met ruim vijf procent mag stijgen", schrijft Guy Vandepoel in Boer&Tuinder. Boerenbond laakt de organisaties die "verdeeldheid zaaien onder melkveehouders".

"Iedereen zal zo wel zijn verklaring hebben voor de huidige achterstand bij de melkleveringen. De beperkte beschikbaarheid van vervangingsvee, de natte en wisselvallige zomer en de gevolgen van blauwtong zijn zeker factoren die op veel bedrijven de leveringen beïnvloed hebben", zegt Vandepoel. Voor dit najaar verwacht de Boerenbond-medewerker dat de krachtvoederkosten hoog blijven en dat het aanbod perspulp beperkt zal zijn. En dan blijft het nog gissen naar de evolutie van de melkprijs.

In de eerste vijf maanden van dit jaar is de Europese melkproductie met 1,6 procent gestegen, al is de groei in april en mei stilgevallen. De kaasproductie groeide met 0,8 procent, terwijl de kaasexport sputtert. De prijzen voor melkpoeder staan onder druk omdat de Europese productie met 23 procent steeg, waarvan ons land trouwens een aanzienlijk deel voor zijn rekening neemt. In de VS lag de melkproductie in het eerste kwartaal 2,7 procent hoger in vergelijking met vorig jaar hoewel de prijzen van het krachtvoeder ongunstig blijven evolueren. In de VS en Australië zijn de melkprijzen niettemin gevoelig gestegen aangezien de export door de lage dollarkoers erg luctratief is.

"Mogelijk zijn de Europese zuivelproducenten deels het slachtoffer van de koopkrachtcrisis. Consumenten geven minder geld uit aan luxe-voeding. Bij ons zijn dat misschien toetjes, kaasschotels en roomijs, maar op sommige plaatsen ter wereld zijn dat gewoon basiszuivelproducten. Vooral op minder koopkrachtige markten in de derde wereld daalt de vraag. Het zijn net de afzetprijzen op dergelijke markten die de laatste tien procent van de Europese melkprijzen vorm geven", aldus Vandepoel.

De hogere productiekosten zorgen al een tijdje voor een erg gespannen sfeer in de zuivelwereld. Terwijl de Belgian Dairy Board en het ABS onlangs hun ongenoegen uitten over de prijszetting van Milcobel, waarschuwt Boerenbond er zijn leden voor dat "ook het komende najaar prijsverschillen tussen melkerijen tijdelijk groter zullen zijn vanwege hun keuze voor specifieke markten of producten". Vandepoel betreurt dat andere boerenorganisaties "verdeeldheid zaaien en mekaar door het slijk sleuren. Wij geloven in een melkveehouderij die eerder gebaseerd is op creatief ondernemerschap en professioneel vakmanschap dan op emotie en kortetermijnslogans, luidt het.(KS)

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek