Schuldeisers incasseren premies van 134 Vlaamse boeren
nieuwsIn 2011 werden de subsidies van 42 landbouwers gedeeltelijk en 92 landbouwers geheel afgeleid naar schuldeisers, voornamelijk banken. In totaal gaat het om 1,57 miljoen euro landbouwsubsidies. De Mestbank heeft voor 421.000 euro beslag laten leggen op premies bij 25 landbouwers. Volgens Vlaams parlementslid Jos de Meyer (CD&V) illustreert dit de problemen bij de Vlaamse boeren.
Landbouwsubsidies kunnen enkel afgeleid worden naar schuldeisers als daar een juridische grondslag voor is. “De Mestbank kan dwangbevelen uitvaardigen via een gerechtsdeurwaarder voor niet geïnde administratieve geldboetes”, illustreert minister-president Kris Peeters. “De FOD Financiën kan zelf dwangschriften uitvaardigen en verwijst hierbij steeds naar de betrokken reglementering. Banken verwijzen steeds naar het betrokken artikel in de kredietakte. Leveranciers kunnen premies opvragen als ze de instemming van de betrokkene kunnen aantonen.”
In 2010 heeft de Mestbank deze praktijk voor de eerste maal toegepast in één dossier. In 2011 werd voor 25 dossiers opdracht gegeven aan de gerechtsdeurwaarder om tot beslag over te gaan van de premies. De totale onderliggende schuld bedraagt 421.000 euro. “Dit wil niet zeggen dat er nu meer overtredingen plaatsvinden, maar toont aan dat de boeren de boetes moeilijker kunnen betalen door de crisis”, zegt De Meyer.
Behalve naar de Mestbank vloeien subsidies ook naar banken (in 73 van de 92 gevallen waarbij de premies integraal naar de schuldeiser gingen), leveranciers die met achterstallige facturen zwaaien of curatoren in het kader van een faillissement. De totale schuldvordering die op landbouwsubsidies verhaald wordt, bedraagt dit jaar 1,57 miljoen euro bij 134 land- en tuinbouwers. Vorig jaar ging het om 123 dossiers, ten belope van 1,36 miljoen euro.
De vzw Boeren op een Kruistpunt, die landbouwers in moeilijkheden begeleidt, bevestigt dat veel boeren een gebrek aan liquide middelen hebben. Het beslag op Europese landbouwsubsidies is voor de schuldeiser een handig middeltje om toch aan geld te geraken wanneer de boer al op droog zaad zit. “Het is een manier om geld te recupereren want mensen kunnen de boetes nu wat moeilijker betalen door de crisis”, bevestigt Jan Mosselmans, woordvoerder van de Vlaamse Landmaatschappij. “Maar het is inderdaad niet zo dat de Mestbank nu meer overtredingen vaststelt.”
Volgens De Meyer liggen vaak administratieve vergissingen, en niet moedwillige overtredingen van de mestwetgeving aan de basis van een boete. “Wie niet genoeg geld heeft om adviesbureaus te betalen voor het invullen van alle documenten, maakt fouten. Dat levert een boete op, waarna een vicieuze cirkel volgt”, vreest Boeren op een Kruispunt. De Meyer noemt dat in De Standaard een scheefgetrokken situatie. “Voor cowboys is er in de sector geen plaats. Maar de boete moet wel in verhouding staan tot de overtreding.”
Bron: De Standaard/eigen verslaggeving