nieuws

Nieuwe Nederlandse dierenpartij wil front vormen tegen BBB en grootschalige veeteelt

nieuws

In Nederland heeft zich een nieuwe politieke partij aangediend die zich wil profileren rond dierenrechten en pacifisme. De partij, Vrede voor Dieren, wil op 29 oktober deelnemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Volgens het partijbestuur wil men vooral een alternatief bieden voor de BoerBurgerBeweging (BBB), die door de partij verantwoordelijk wordt geacht voor wat zij noemt het “desastreuze landbouwbeleid” van het huidige kabinet.

4 augustus 2025 VILT-redactie
nederland

De partij wordt geleid door voormalige leden van de Partij voor de Dieren (PvdD), maar benadrukt dat het geen afsplitsing is, noch directe concurrentie voor die partij wil vormen. “We willen het opnemen tegen BBB”, zegt Pascale Plusquin, voorzitter van Vrede voor Dieren, in een interview met NRC. “Die is verantwoordelijk voor het desastreuze landbouwbeleid van dit kabinet. We moeten de stikstofcrisis natuurlijk snel oplossen, maar dat geldt ook voor de andere vormen van vervuiling en het grootschalige dierenleed in de agrarische sector.”

Klimaattoets en vredesbeweging

Vrede voor Dieren heeft momenteel nog geen kandidatenlijst of volledig uitgewerkt partijprogramma, maar maakt wel enkele speerpunten bekend. Zo verzet de partij zich tegen grootschalige veehouderij en dierproeven, en pleit ze voor een klimaattoets van 1,5 graden bij het opstellen van de rijksbegroting. Ook stelt de partij zich expliciet op als vredesbeweging, wat onder meer betekent dat ze geen extra investeringen in defensie wil.

De oprichting van Vrede voor Dieren volgt op interne spanningen binnen de PvdD over de koers inzake Europese defensie-uitgaven. Tijdens een partijcongres in juni stemde een krappe meerderheid van de PvdD-leden vóór meer militaire investeringen, wat binnen de partij op verdeeldheid stuitte. "Wie opkomt voor dieren en natuur, kan niet tegelijkertijd pleiten voor meer wapens”, luidt de argumentatie van Plusquin.

Naast Plusquin, die eerder acht jaar in de Provinciale Staten van Limburg zat voor de PvdD en bij de vorige Kamerverkiezingen op plaats negen stond van die partij, maken ook Annemarie van Gelder (ex-voorzitter PvdD Friesland) en Jurgen Suurmeijer (voormalig lid van de Raad van Advies van de PvdD) deel uit van het partijbestuur van Vrede voor Dieren.

pascaleplusquin

We moeten de stikstofcrisis snel oplossen, maar dat geldt ook voor de andere vormen van vervuiling en het grootschalige dierenleed in de agrarische sector

Pascale Plusquin - Voorzitter Vrede voor Dieren

Versnippering troef

De opkomst van Vrede voor Dieren past binnen een bredere trend van politieke versnippering in Nederland. Door de lage kiesdrempel, een partij heeft ongeveer 70.000 stemmen nodig om één zetel te halen, kunnen ook kleine partijen met een uitgesproken profiel een plaats in het parlement veroveren.

Momenteel zetelen er al 15 partijen in de Tweede Kamer, met Vrede voor Dieren erbij zouden dat er 16 worden. Die versnippering bemoeilijkt de coalitievorming, die vaak minstens drie of vier partijen vereist, maar creëert tegelijk kansen voor nichepartijen rond thema’s als dierenrechten, landbouw of klimaat. De regering die in 2023 gevormd werd door PVV, VVD, BBB en NSC viel begin juni 2025 uiteen na onenigheid over het asielbeleid. Afsplitsingen zijn in de Nederlandse politiek overigens schering en inslag: zo ontstond NSC uit het christendemocratische CDA, terwijl DENK voortkwam uit het linkse kartel GroenLinks-PvdA.

Nederland stelt stikstofdeadline uit naar 2035, drastische koerswijziging in beleid
Uitgelicht
Nederlands landbouwminister Femke Wiersma (BBB) en staatssecretaris Jean Rummenie (BBB) kondigen aan dat de reductie van de stikstofuitstoot verschuift van 2030 naar 2035. De...
28 april 2025 Lees meer

Bron: Nieuwe Oogst / VRT NWS

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek