Groen licht voor invoer drie transgene maïsvariëteiten
nieuwsDe Europese Commissie heeft haar fiat gegeven voor de invoer van drie transgene maïsvariëteiten. Het gaat om de 59122xNK603 van Pioneer Hi-Bred en de MON88017 en de MON89034 van Monsanto. Eerder bereikten de EU-lidstaten geen gekwalificeerde meerderheid voor of tegen deze genetisch gemodificeerde maïsrassen.
De toelating is een belangrijke stap naar de normalisering van de handel in landbouwgrondstoffen tussen de Verenigde Staten en Europa. De voorbije maanden werd meer dan 200.000 ton sojabonen en sojameel geblokkeerd in Europese havens omdat de scheepsladingen uit de VS sporen bevatten van transgene maïsvariëteiten die in de EU nog niet goedgekeurd waren.
Maïs en soja worden vaak getransporteerd in dezelfde containers, aan boord van dezelfde schepen. Het risico op kruiscontaminatie is daardoor zeer groot. Terwijl in de VS het areaal met transgene maïs steeds groter wordt, staat Europa enkel de invoer van een beperkt aantal ggo-variëteiten toe. Voor niet-toegelaten ggo's geldt een nultolerantie. Daarom zien steeds meer handelaars er tegenop om risico's te nemen.
"Met de goedkeuring van de drie maïsvariëteiten zetten we een stap vooruit, maar dit betekent nog lang niet dat Europa de deur wagenwijd opent voor transgene grondstoffen", reageert Rebecca Fecitt van de U.S. Grains Council. Bij Coceral, de Europese vereniging van graanhandelaars, verwacht men dat de handel zich pas volledig zal herstellen indien ook de MIR604-maïs van Syngenta mag ingevoerd worden in de EU.
"Mogelijk neemt Europa nog deze maand een beslissing over de MIR604", zegt secretaris-generaal Alexander Doering van Fefac, de Europese koepel van mengvoederfabrikanten. Monsanto en Dupont, het moederbedrijf van Pioneer Hi-Bred, hopen alvast dat de Europese goedkeuringen voor ggo's nu in een stroomversnelling raken.
"We dringen er bij de Commissie en de lidstaten op aan om ook toelatingen te verlenen voor de teelt van ggo's. Pas dan zullen de Europese boeren met gelijke wapens kunnen strijden", zegt Paul Schickler, voorzitter van Pioneer Hi-Bred.
Bron: Reuters