nieuws

FOD Mobiliteit overweegt specifieke tractornummerplaat

nieuws
Loonwerkersvereniging Landbouw-Service maakt bekend dat de overheid het verschil duidelijk wil maken tussen tractoren die ingezet worden voor landbouwwerken en tractoren die gebruikt worden voor andere activiteiten (grondverzet). Staatssecretaris voor Mobiliteit Etienne Schouppe denkt in eerste instantie aan een specifieke nummerplaat voor tractoren.
16 mei 2011  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:15
Lees meer over:

Loonwerkersvereniging Landbouw-Service maakt bekend dat de overheid het verschil duidelijk wil maken tussen tractoren die ingezet worden voor landbouwwerken en tractoren die gebruikt worden voor andere activiteiten (grondverzet). Staatssecretaris voor Mobiliteit Etienne Schouppe denkt in eerste instantie aan een specifieke nummerplaat voor tractoren die ingezet worden in de landbouw.

Transporteurs voelen zich al jaren benadeeld door het zogenaamd oneigenlijk gebruik van landbouwvoertuigen. "Tractoren worden daarbij ingezet voor het vervoer voor rekening van derden, buiten het kader van landbouwactiviteiten, en dit zonder te voldoen aan de regels die gelden voor het goederenvervoer", licht Landbouw-Service toe. "Belangrijk is dat de transportfederaties toch ook wel begrip hebben voor de vrijstellingen en het gunstig regime waarvan loonwerkers genieten voor de land- of bosbouwactiviteiten die zij uitvoeren."

Landbouw-Service hanteert als standpunt dat er in principe geen sprake is van oneerlijke concurrentie omdat de transportsector zelf tractoren kan aanschaffen en gebruiken, inclusief de voordelen die daaraan gekoppeld zijn (rode diesel, geen tachograaf, enz.). Een scheiding van de activiteiten acht de loonwerkersvereniging onmogelijk omdat tractoren op één bedrijf zowel voor landbouwerken als voor grondverzet ingezet kunnen worden.

Een specifieke nummerplaat voor landbouwtractoren, zoals door de FOD Mobiliteit geopperd wordt, acht Landbouw-Service niet nodig omdat vervoer niet zonder aanhangwagen kan gebeuren zodat een correct kenteken op de aanhangwagen - de reeds bestaande Q-plaat - kan volstaan. De organisatie is voorstander van zeer gerichte controles op nieuwe, zwaardere types tractoren die ingezet worden voor grondverzet en transport. Landbouw-Service verdedigt wel duidelijk het rijden zonder tachograaf voor tractoren met een maximumsnelheid van 40 km per uur.

Indien het plan, dat momenteel nog maar in de ontwerpfase zit, werkelijkheid zou worden, dan moeten loonwerkers die grondverzet doen in de toekomst onder meer met witte diesel rijden en verkeersbelasting betalen, beschikken over een vervoersvergunning en een eurovignet en de bijzondere regels naleven inzake ladingveiligheid.

De denkpiste van een specifieke nummerplaat voor landbouwtractoren vergt een juiste definitie van wat precies landbouwwerken zijn. Daarover is volgens Landbouw-Service al een voorlopige consensus bereikt, al moet er nog een oplossing worden gezocht voor gepensioneerde boeren en voor hobbyisten.

In Boer & Tuinder stelt Boerenbond dat misbruiken in de praktijk nopen tot een duidelijke definiëring en herkenbaarheid van landbouwvoertuigen. Door het begrip 'landbouwvoertuig' duidelijk af te bakenen, wil de landbouworganisatie de voordelen waarvan tractoren genieten, veilig stellen. "Mits een minimale administratieve last en een kleine kost, is het dan voor de controlerende instanties veel duidelijker wie wat mag vervoeren met een tractor", luidt het.

Bron: Landbouw-Service magazine/Boer&Tuinder

Beeld: Cofabel

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek