nieuws

Europa verruimt (landbouw)handel met Centraal-Amerika

nieuws
Handelsovereenkomsten van de EU met Colombia en een drietal landen in Centraal-Amerika zijn officieel in werking getreden. Een handelsdeal met Colombia geeft exporteurs uit de EU meer markttoegang voor vlees en zuivel. De deal met Honduras, Nicaragua en Panama levert lagere importheffingen op voor een breed scala aan producten. Costa Rica, El Salvador en Guatemala treden verlaat toe tot de handelsassociatie.
6 augustus 2013  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:22
Lees meer over:

Handelsovereenkomsten van de EU met Colombia en een drietal landen in Centraal-Amerika zijn officieel in werking getreden. Een handelsdeal met Colombia geeft exporteurs uit de EU meer markttoegang voor vlees en zuivel. De deal met Honduras, Nicaragua en Panama levert lagere importheffingen op voor een breed scala aan producten. Costa Rica, El Salvador en Guatemala treden verlaat toe tot de handelsassociatie.

De 'Association Agreement' met Midden-Amerikaanse landen dateert van 2012 en maakt dat de EU 91 procent van de importtarieven voor landbouwproducten schrapt. In ruil hiervoor schrappen de Midden-Amerikaanse landen bijna de helft van hun importtarieven op landbouwproducten in de komende acht jaar. De landen exporteren met name koffie, ananas, suiker, vis en bananen naar de EU. Het betreft dus vooral producten die de EU zelf niet produceert.

De handelsdeal met Colombia lijkt het belangrijkst. Het land telt 47 miljoen inwoners, meer dan alle Midden-Amerikaanse landen. Het Europees Parlement bouwde een veiligheidsclausule in zodat de EU industrieën tijdelijk mag beschermen wanneer een vloedgolf aan import wordt geconstateerd.

Het akkoord met Colombia voorziet in een jaarlijkse uitbreiding van een heffingsvrij importquotum voor zuivel uit de EU. Hoge importtarieven voor jonge kazen en boter blijven intact. Importheffingen op varkensvlees, groenten en fruit worden verlaagd. Andersom geeft de EU meer ruimte aan bananen en tropische vruchten uit Colombia terwijl de EU importquota opzet voor rundvlees en varkensvlees. De deal is vrijwel een kopie van een deal met Peru.

"Het akkoord is opnieuw een bewijs van onze interesse en ons engagement in Centraal-Amerika", reageert Europees handelscommissaris Karel De Gucht. "De voordelen gaan verder dan louter economisch. De Europese eenheid toont dat economische integratie een positief effect heeft op politieke integratie. Dit handelsakkoord kan dus meer stabiliteit brengen in de regio." De Gucht hoopt dat nog andere Centraal-Amerikaanse landen zullen toetreden.

Europa is de tweede grootste handelspartner van Centraal-Amerika. Vorig jaar werd er voor 14 miljard euro handel gedreven tussen beide werelddelen. De EU verscheept vooral geneesmiddelen, olie, auto's en machines naar ginder terwijl er landbouw- en visserijproducten terugkomen. Centraal-Amerika zal aanzienlijk meer voordeel putten uit de toegang tot de veel grotere Europese markt dan omgekeerd. Deze opkomende economie zou dankzij de handelsdeal elk jaar met meer dan 2,5 miljard euro kunnen groeien.

In samenwerking met: Boerderij

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek