interview

Droneverdelers wachten op wetswijziging: “Veiliger, gericht maar toch verboden”

interview

Landbouwen vanuit de lucht, dat is het opzet van dronebedrijf Droprise. De Belgische droneverdeler zet in op drones die vanop één meter hoogte gewasbescherming aanbrengen op velden. Zaakvoerder Ludovic Claeys gelooft in het concept, maar stoot op een verbod door de fytowetgeving. Via tests op de praktijkterreinen van ILVO, wil hij bewijzen dat de droneoplossing veilig is.

20 juni 2024 Ruben De Keyzer
Landbouwdrone

In België is het verboden om gewasbescherming aan te brengen vanuit de lucht. Claeys hoopt dat dit ten dele wordt herzien. “Het is begrijpelijk dat de wet er indertijd is gekomen. In de jaren ’60 werden in de VS ‘cropdusters’ gebruikt, vliegtuigen die vanuit de lucht gewasbescherming aanbrengen. Dat bracht heel veel drift met zich mee, en met name in het dichtbevolkte België was dat geen goed idee.”

Deelveldoplossing

Volgens Claeys is er echter een wezenlijk verschil tussen cropdusters en deze drones. “We hebben sproeikoppen waarmee de drift zeer sterk wordt gereduceerd”, zegt hij. “Daarbovenop kunnen onze drones gericht spuiten. De boer vliegt eerst met een kleine drone die uitgerust is met een multispectrale camera die in staat is het bladgroen of chlorofyl te meten. Daardoor krijgt hij een zicht op de gewassen die hij met het blote oog niet heeft. Op basis van de dronebeelden kan de boer een pad uitstippelen voor de sproeidrone, die naadloos de gewassen volgens de instructies zal behandelen. Het is dus geen éénveldsoplossing waar alle gewassen een gelijke hoeveelheid gewasbescherming krijgen, maar een deelveldoplossing waar de hoeveelheid gewasbescherming kan worden aangepast naargelang de noden.”

Terreinvriendelijk

Dat de drones vliegen, biedt volgens Claeys nog extra voordelen. “Zo gaan we de verdichting van de grond tegen”, zegt hij. “Decennialang bleef landbouwmachinerie steeds groter en zwaarder worden, terwijl we eigenlijk moeten evolueren naar een omgekeerde oplossing. Hier blijft de grond onaangeroerd. Het biedt natuurlijk ook een oplossing voor moeilijk terrein. Onze drones vliegen nu al uit in Zwitserland. Door de steile hellingen zijn landbouwers en wijnboeren er genoodzaakt om  handmatig te sproeien, wat slecht is voor hun gezondheid. Daar bieden de drones een goede oplossing.”

“Nog een voordeel: de propellers van de drones slaan de gewasbescherming neer op de gewassen, en door de luchtverplaatsing die het loof beweegt, de prop wash, wordt ook de onderkant van de gewassen behandeld.”

Testomgeving

Op tien minuten tijd kan de drone één tot anderhalve hectare afwerken. De toestellen werken volledig op stroom, met snel verwisselbare batterijkits. “We hebben ILVO onder de arm genomen om aan te tonen dat wat in verschillende Europese landen reeds kan, ook in België zou moeten kunnen. De technologie werd getoetst door ILVO en goed bevonden. We hopen dat we de FOD Volksgezondheid, de landbouw en de luchtvaart op één lijn krijgen om onze toestellen op de markt te brengen.”

Landbouwdrone
Veehouderij, koelsystemen en data centraal op ILVO Agritechdag
Uitgelicht
Landbouw is één van de oudste menselijke activiteiten ter wereld, maar toch blijft de sector evolueren. Op de Agritechdag van ILVO kwamen diverse ondernemers de nieuwste snufj...
19 juni 2024 Lees meer

Bron: Eigen berichtgeving

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek