Nederland verliest 5 land- of tuinbouwbedrijven per dag
nieuwsVolgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is het aantal Nederlandse land- en tuinbouwbedrijven het afgelopen jaar gedaald tot 68.500. Dit wil zeggen dat per dag vijf bedrijven verdwenen. De bedrijven zijn wel opnieuw groter geworden, en de grote bedrijven nemen een steeds groter deel van de totale productie voor hun rekening. De 8.700 ‘grote’ bedrijven leveren bijna 60 procent van de totale standaardopbrengst.
Tussen 1 april 2000 en 1 april 2012 is het aantal bedrijven met meer dan 500.000 euro jaarlijkse standaardopbrengst, wat Nederland als grote bedrijven beschouwd, gestegen met 13 procent tot 8.700. Het aantal kleine (25.000 tot 100.000 euro) en middelgrote (100.000 tot 500.000 euro) bedrijven is in diezelfde periode gedaald met maar liefst 40 procent tot 40.000. Het aantal hobbyboeren (3.000 tot 25.000 euro) is eveneens gekrompen, maar dit met slechts 17 procent tot ongeveer 20.000. Vooral het aantal kleine en middelgrote bedrijven kende dus een sterke daling.
De 36.000 grote tot middelgrote bedrijven vertegenwoordigen bijna de helft van de sector, en zijn samen goed voor 95 procent van de totale standaardopbrengst. Die maat is gebaseerd op de gestandaardiseerde jaaropbrengst van een gewas of diersoort. De 8.700 grote bedrijven (13%) leveren op hun beurt bijna 60 procent van de totale economische omvang. De 20.000 hobbyboeren ten slotte, die toch 30 procent van de sector belichamen, nemen slechts één procent van de totale standaardopbrengst voor hun rekening.
De grote bedrijven hebben de laatste jaren fors geïnvesteerd om maximaal te kunnen profiteren van schaalvoordelen. Volgens CBS is dit al decennia lang een gangbare strategie. “Onder meer hierdoor is de totale economische productie van de bedrijven niet afgenomen, ondanks een daling in aantal”, klinkt het. De standaardopbrengst in Nederland ligt al enkele jaren rond 19 miljard euro. Een doorsnee bedrijf had in 2012 een standaardopbrengst van 277.000 euro, wat 40 procent meer is dan in 2000.