nieuws

Katarakt leert kijkers gevaar van nachtvorst kennen

nieuws
In de eerste aflevering van Katarakt leerde televisiekijkend Vlaanderen hoe de nachtelijke vrieskou de bloesems en het inkomen van de telers kan bedreigen. Tv-fruitboer Jaak Van Assche koos ervoor om zijn bloesems te beregenen. "Bij de overgang van vloeibaar water in ijs komt energie vrij. Die blijft als warmte rond de bloesems zitten, die weliswaar bevroren lijken, maar binnenin het ijs blijft het water vloeibaar en warm", legt Charles de Schaetzen van het Proefcentrum Fruitteelt uit.
11 december 2007  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:40
In de eerste aflevering van Katarakt leerde televisiekijkend Vlaanderen hoe de nachtelijke vrieskou de bloesems en het inkomen van de telers kan bedreigen. Tv-fruitboer Jaak Van Assche koos ervoor om zijn bloesems te beregenen. "Bij de overgang van vloeibaar water in ijs komt energie vrij. Die blijft als warmte rond de bloesems zitten, die weliswaar bevroren lijken, maar binnenin het ijs blijft het water vloeibaar en warm", legt Charles de Schaetzen van het Proefcentrum Fruitteelt uit in Het Belang van Limburg.

Belangrijk is wel dat de fruitboer bljft beregenen, "want anders wordt dat 'droge' ijs 'nat ijs' waardoor de bloesems wél volledig bevriezen". Het beregenen wordt zelden toegepast, omdat men liefst 30.000 liter per uur per hectare nodig heeft. En dan volstaat zo'n klein waterbuffertje als in de tv-serie niet. Bij kerselaars en perenbomen riskeert men bovendien de komst van bacteriën en de wortels te verstikken.

De Schaetzen: "Parafinevuurpotten zijn als alternatief duur in gebruik als je ze vele nachten gebruikt, maar worden wel gebruikt bij kersen omdat die boomgaarden kleiner zijn en daar dankzij de hogere opbrengst per kilo een investering nog mogelijk is. Op grotere percelen tot maximum tien hectare is een warmtekanon nuttig: een heteluchtblazer die men rondrijdt".(KS)

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek