nieuws

Boerenbond: "Vlaamse landbouw verliest driemaal in GLB"

nieuws
De voorgestelde hervorming van het gemeenschappelijk landbouwbeleid (GLB), duwt de Vlaamse landbouw volgens Boerenbond tot driemaal toe in het verlies. "De koopkracht van het GLB-budget daalt. De herverdeling tussen lidstaten kost de Vlaamse landbouw bijkomend 7,7 procent. Bovenal biedt de voorgestelde vergroening weinig mogelijkheden voor onze landbouw in verstedelijkt gebied."
12 oktober 2011  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 15:02
Lees meer over:

De voorgestelde hervorming van het gemeenschappelijk landbouwbeleid (GLB), duwt de Vlaamse landbouw volgens Boerenbond tot driemaal toe in het verlies. "De koopkracht van het GLB-budget daalt met 12,5 procent. De herverdeling tussen lidstaten kost de Vlaamse landbouw bijkomend 7,7 procent. Bovenal biedt de voorgestelde vergroening weinig mogelijkheden voor onze landbouw in verstedelijkt gebied."

De Europese Commissie stelt voor om in te zetten op een GLB dat duurzame landbouw promoot, dit onder meer via de vergroening van de directe betalingen. Dit sluit aan bij wat de maatschappij verwacht van een Europees landbouwbeleid. Ook Boerenbond deelt deze doelstelling ten volle, maar stelt vast dat de uitwerking die de Commissie eraan geeft, volledig voorbijgaat aan de specificiteit van de Vlaamse landbouw. "Boeren in Vlaanderen, is boeren in een verstedelijkt gebied waar elke vierkante meter benut wordt, de bevolkingsdichtheid uitzonderlijk hoog is en landbouw in de achtertuin van steden, industrieterreinen, woongebieden en natuurgebieden ligt", illustreert Boerenbond de Vlaamse context.

De voorgestelde vergroeningsmaatregelen zijn moeilijk toepasbaar in die context. "Ze zadelen de Vlaamse landbouw op met bijkomende administratie en kosten zonder duidelijke milieuwinst", aldus Boerenbond. "Daarenboven zetten ze druk op de productiviteit en efficiëntie van de sector, wat zeer nadelig is voor de concurrentiepositie van de Vlaamse landbouw." Zonder bijsturing wordt dit volgens de organisatie een mokerslag voor de Vlaamse land- en tuinbouw. Het ontbreken van een redelijke overgangsperiode  voor de kortingen op de bedrijfstoeslagrechten, treft in het bijzonder de vleesveehouders en melkveehouders keihard. "Onaanvaardbaar", concludeert Boerenbond.

Boerenbond dringt aan op ‘groene groei-maatregelen’. Europa mag naar verluidt niet vergeten dat de wereldwijde voedselproductie tegen 2050 moet toenemen met 70 procent, wil men de bevolking dan nog kunnen voeden. Bij groene groei wordt gezocht naar win-win situaties waarbij ecologie en economie met elkaar verzoend worden. Het gaat om het invullen van alle maatschappelijke verwachtingen zowel de ecologische verwachting, als de verwachting van voldoende voedselproductie. Hoe dit best gebeurt, verschilt tussen regio’s, landbouwsystemen en sectoren. Boerenbond vraagt daarom de nodige flexibiliteit in te bouwen, zowel op regionaal niveau als op bedrijfsniveau. "Vergroening moet met de best passende maatregelen ingevuld worden", luidt het.

Het voorstel van plattelandsbeleid laat volgens de landbouworganisatie wel toe om de eigenheid van de sector ten volle in rekening te brengen. "Maar ook hier dreigt Vlaanderen in te boeten door een nog af te spreken herverdeling, wat voor ons onaanvaardbaar is", stelt Boerenbond. Via het Europese plattelandsbeleid kan Vlaanderen voldoen aan de uitdagingen van landbouw in verstedelijkt gebied en is er ruimte om ook de grondarme dierlijke productie verder te verduurzamen vanuit het landbouwbeleid. "Die sector krijgt vandaag weinig Europese ondersteuning", merkt Boerenbond op, die herhaalt dat de middelen uit het EU-plattelandsbeleid bestemd zijn voor de actieve land- en tuinbouwers.

"Boerenbond verwacht een sterk GLB dat oog heeft voor de eigenheid van de Vlaamse land- en tuinbouw", stelt Piet Vanthemsche. "Nu missen we in de voorstellen de noodzakelijke ruimte om de eigenheid van de Vlaamse landbouw ten volle in rekening te brengen. Zonder de nodige flexibiliteit om de specifieke uitdagingen van de Vlaamse landbouw in verstedelijkt gebied aan te pakken, krijgt dit GLB een onvoldoende", beklemtoont de voorzitter van Boerenbond. "Het voorstel faalt in zijn opdracht om alle Europese boeren te steunen in de uitbouw van een efficiënte duurzame landbouw."

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek