nieuws

België officieel vrij van blauwtongvirus bij herkauwers

nieuws
Vanaf 15 februari mogen België, Nederland, Duitsland en Luxemburg zich officieel vrij verklaren van blauwtong. Deze dierziekte zorgde in 2007 en 2008 nog voor zware economische verliezen in de schapen-, geiten- en rundveehouderij. "De gelijktijdige 'vrijwaring' van België en onze buurlanden kan het transport van dieren naar blauwtongvrije landen stimuleren", reageert minister Laruelle.
1 februari 2012  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 15:03
Lees meer over:

Vanaf 15 februari mogen België, Nederland, Duitsland en Luxemburg zich officieel vrij verklaren van blauwtong. Deze dierziekte zorgde in 2007 en 2008 nog voor zware economische verliezen in de schapen-, geiten- en rundveehouderij. "De gelijktijdige 'vrijwaring' van België en onze buurlanden kan het transport van dieren naar blauwtongvrije landen stimuleren", reageert federaal landbouwminister Sabine Laruelle opgetogen.

België voldeed aan alle voorwaarden van de Europese Commissie om het statuut 'blauwtongvrij' te verwerven. Deze 'vrijwaring' betekent dat er in ons land gedurende minstens twee jaar noch zieke of besmette dieren noch circulatie is geweest van het virus dat blauwtong veroorzaakt. "De beslissing van de Commissie is goed nieuws", zegt minister Laruelle. "Veehouders kunnen voortaan zorgeloos hun dieren uitvoeren naar landen die vrij zijn van het blauwtongvirus serotype 8. En dit zonder enige beperking qua vaccinatie of analyse voor blauwtong."

Blauwtong is een niet-besmettelijke ziekte bij herkauwers, zowel getemde als wilde, die wordt overgedragen door steekmuggen. In 2007 en 2008 veroorzaakte deze ziekte zware economische verliezen op bedrijven met herkauwers. Dankzij de verplichte vaccinatie in België in 2008, 2009 en 2010 werd de virale circulatie een halt toegeroepen. De Europese Commissie, het Voedselagentschap (FAVV) en het Dierengezondheidsfonds financierden het prijskaartje dat aan deze operatie vasthing.

De verplichting om te vaccineren werd opgeheven in 2011, waarna er nog vrijwillig gevaccineerd kon worden. De FAVV-diensten belast met dierengezondheid zetten hun toezicht weliswaar voort via het monitoren van bepaalde bedrijven. Dit gebeurt via de analyse van bloedmonsters genomen door de dierenartsen voor epidemiologisch toezicht.

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek