nieuws

"Afrika heeft nood verwerkende industrie"

nieuws
Afrika is het enige continent dat sinds 1979 armer is geworden. Het aantal Afrikanen dat in extreme armoede leeft, verdubbelde tussen 1981 en 2001. Eén van de oorzaken is dat de prijzen van katoen, koffie, cacao en suiker tussen 1970 en 2000 gezakt zijn met 30 tot 60 procent. In een opiniestuk in De Tijd pleit Oxfam-medewerkster Isabel Vertriest voor meer en vooral eerlijkere handel met Afrika.
28 april 2006  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:33
Afrika is het enige continent dat sinds 1979 armer is geworden. Het aantal Afrikanen dat in extreme armoede leeft, verdubbelde tussen 1981 en 2001. Eén van de oorzaken is dat de prijzen van katoen, koffie, cacao en suiker tussen 1970 en 2000 gezakt zijn met 30 tot 60 procent. In een opiniestuk in De Tijd pleit Oxfam-medewerkster Isabel Vertriest voor meer en vooral eerlijkere handel met Afrika.

Volgens eurocommissaris voor Handel Peter Mandelson is handel voor Afrika de enige uitweg uit de armoede. De EU heeft de jongste jaren de invoer van Afrikaanse producten vergemakkelijkt, maar toch komt de handel niet op gang. Het armste continent neemt amper 3 procent van de internationale handel voor zijn rekening. Het aandeel van de buitenlandse investeringen in Afrika haalt geen 2 procent.

De meeste Afrikaanse landen exporteren vooral landbouwgrondstoffen. Net deze producten zijn sinds de jaren tachtig en negentig 'vrijgemaakt' van handelsbeperkingen, met forse prijsdalingen tot gevolg. "Een ramp voor een land als Ethiopië dat voor 75 procent van zijn exportinkomsten afhangt van koffie", aldus Vertriest. "En hetzelfde geldt voor landen als Ghana en Kameroen waar de economie eveneens afhankelijk is van een of twee landbouwgrondstoffen".

Al decennialang blijkt het recept van de vrijhandel Afrika eerder in de armoede te duwen dan eruit te trekken, schrijft Vertriest. Ze is wel hoopvol dat zelfs politici van liberale signatuur de beperkingen van ongeremde handel beginnen in te zien. Zo stelde Louis Michel enkele maanden geleden dat hij als eurocommissaris voor Ontwikkelingssamenwerking de liberalisering niet wil opdringen in ruil voor ontwikkelingshulp.

Volgens Vertriest heeft Afrika nood aan investeringen in de verwerkende industrie. Om de winst in Afrika te houden, is er ondersteuning nodig om de landbouwgrondstoffen verwerkt te krijgen. Louis Michel kan met zijn 'Aid for Trade' geld investeren in verwerkende nijverheid, spoor- en waterwegen, basisenergievoorzieningen, enzovoort. Met plezier geeft Oxfam zijn verlanglijstje door, zo luidt het.

Naar aanleiding van de 35ste verjaardag van de Oxfam-wereldwinkels organiseert Oxfam op zaterdag 29 april een Afrikaforum in Brussel

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek