4000 boeren voor Slow Food in Brussel volgend jaar
nieuwsCarlo Petrini, medeoprichter en hoofd van de internationale beweging Slow Food, wil volgend jaar 4.000 boeren verzamelen in Brussel. Op die manier wil hij enerzijds de landbouwers samenbrengen om ervaringen uit te wisselen en anderzijds politieke druk uitoefenen op Europa. “We willen meer subsidies voor kleine en jonge boeren, die hun producten lokaal aanbieden”, stelt hij in De Morgen.
Slow Food ondersteunt wereldwijd voedselgemeenschappen die respect hebben voor de biodiversiteit, voor de producent, voor het recht op genieten en voor ‘moeder aarde’. De beweging is opgericht in het Italië van 1989 als een groep van levensgenieters. Zij pleitten voor het recht op genieten en respect voor ambachtelijke voedselproducenten. Intussen heeft het netwerk zich verspreid over de hele wereld en heeft het ook zijn werkgebied verbreed.
Slow Food gaat vandaag de strijd aan tegen “het criminele voedselsysteem, dat gedomineerd wordt door multinationals”, aldus Petrini in De Morgen. Hij pleit voor een hernieuwd respect voor voedsel en voor de mensen die het produceren. “Want vandaag is dat respect ver zoek. Het huidige voedselsysteem maakt gemeenschappen kapot, verstoort de bodem en vernietigt de biodiversiteit. Onze economie heeft van landbouw een industrie gemaakt die streeft naar hoge productie en lage prijzen. Voedsel heeft vandaag geen waarde meer, maar een prijs.”
Omdat lokale gemeenschappen op zich weinig kunnen ondernemen tegen grote multinationals, is het volgens Petrini belangrijk dat de groepen met elkaar verbonden zijn. Daarom riep hij in 2004 al duizenden boeren bij elkaar in Italië en wil hij dit volgend jaar herhalen in Brussel. Op die manier wil hij enerzijds de landbouwers uit verschillende landen met elkaar in contact brengen en wil hij anderzijds een politieke boodschap overbrengen.
“Tachtig procent van de Europese landbouwsubsidies is bestemd voor slechts 20 procent van de boeren. De grootste producenten krijgen het meeste geld. Dat vinden wij verkeerd. Kleine boeren moeten meer geld krijgen en jonge boeren moeten de kans krijgen om hun producten lokaal te blijven aanbieden”, luidt het.
Meer info: www.slowfood.com
Bron: De Morgen