nieuws

37 procent meer stoppers dan starters in de landbouwsector

nieuws

In 2024 startten in het Vlaamse en Brusselse Gewest 675 ondernemingen met landbouwactiviteiten, terwijl 926 ermee ophielden. Dat blijkt uit cijfers van Statistiek Vlaanderen. Het aantal stoppers lag bovendien 21 procent hoger dan een jaar eerder.

Vandaag Jozefien Verstraete

675 starters

In het Vlaamse en Brusselse Gewest startten vorig jaar 675 ondernemingen een landbouwactiviteit op. De meeste starters kozen in 2024 voor een eenmanszaak (56%), gevolgd door vennootschappen (34%) en verenigingen van natuurlijke personen (10%).

Ongeveer een derde van de nieuwe bedrijven specialiseert zich in akkerbouw en een ander derde in veeteelt. Tuinbouw en gemengde bedrijven waren goed voor respectievelijk 13 en 9 procent. Opmerkelijk is dat sinds 2019 steeds meer landbouwers een bedrijf opstarten. Een belangrijke nuance is wel dat niet elke starter altijd een echte nieuwkomer is. Soms worden bestaande bedrijven door administratieve aanpassingen ook als starter meegeteld.

926 stoppers

Sinds 2019 neemt niet alleen het aantal starters toe, ook het aantal stoppers volgt dezelfde trend. In 2024 legden 926 landbouwbedrijven hun activiteiten neer, dat zijn er 161 meer dan een jaar eerder.

De meeste stoppers waren eenmanszaken (86%). Ook qua type zijn de verhoudingen vergelijkbaar met de starters: 33 procent akkerbouw, 31 procent veeteelt en 9 procent tuinbouw.

De cijfers tonen hoe het landbouwlandschap blijft verschuiven. Hoewel het aantal starters sinds enkele jaren opnieuw toeneemt, blijven er nog steeds meer bedrijven verdwijnen dan erbij komen. Dit jaar waren er 37 procent meer stoppers dan starters.

Schermafbeelding 2025-10-03 132159
Schermafbeelding 2025-10-03 132206
7 bedrijven in Turnhouts Vennengebied uitgekocht, 17 nog in procedure
Uitgelicht
Zeven bedrijven in het Turnhouts Vennengebied stapten al in op het flankerend beleid van de Vlaamse overheid. Daarnaast zijn nog 17 bedrijven in gesprek over een mogelijke uit...
22 september 2025 Lees meer

Bron: Eigen berichtgeving

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek