nieuws

Vlaanderen lanceert nieuwe oproep voor volkstuinen

nieuws

Vlaams minister van Plattelandsbeleid Hilde Crevits (cd&v) trekt opnieuw middelen uit voor de realisatie of versterking van moestuinen. In totaal is er volgend jaar 249.000 euro beschikbaar voor projecten die mensen op een laagdrempelige manier samenbrengen door te tuinieren. Dit jaar ligt de focus op gemeenschapsontwikkeling en sociale verbinding: volkstuinen als warme plekken waar mensen elkaar leren kennen en samen bouwen aan sterkere buurten.

Vandaag VILT-redactie
Moestuin_Volkstuin_Antwerpen_AntwerpseTuiniers_Jerom (5)

“Gezondheid is voor veel tuiniers een van de belangrijkste redenen om zich aan te sluiten bij een volkstuin. Mensen blijven er niet alleen fysiek in vorm, maar ontmoeten er ook andere buurtbewoners om een babbeltje te doen terwijl ze groenten kweken en oogsten”, klinkt het op de website van de VLM, de dienst die toezicht houdt op de volkstuinen. Dat is een van de belangrijkste redenen waarom Vlaanderen jaarlijks geld uittrekt voor de ontwikkeling van volkstuinen. Zo werd er eerder dit jaar zo’n half miljoen euro uitgetrokken voor 29 nieuwe volkstuinprojecten, verspreid over het hele gewest.

Ook voor volgend jaar zijn er middelen voorzien: 249.000 euro. Deze week lanceert Vlaams minister van Plattelandsbeleid Hilde Crevits een oproep voor subsidieaanvragen. De oproep richt zich op lokale initiatieven die nieuwe volkstuinen aanleggen of bestaande volkstuinen verder uitbouwen.

Daarbij gaat het niet alleen om klassieke volkstuinen, maar ook om initiatieven zoals samentuinen, warme tuinen, zorgtuinen, schooltuinen, buurtmoestuinen, eetbare buurten en voedselbossen. Alle projecten moeten plaatsvinden in Vlaanderen, buiten de centrumsteden. Elk geselecteerd project kan rekenen op 75 procent Vlaamse steun, tot maximaal 20.000 euro.

Volkstuinen als plek voor ontmoeting

“Met deze oproep willen we initiatieven ondersteunen die mensen dichter bij elkaar brengen”, zegt minister Crevits. “Samen tuinieren brengt mensen van verschillende leeftijden en achtergronden dichter bij elkaar en versterkt het sociale weefsel in buurten en dorpen. Volkstuinen dragen bovendien bij aan gezonde voeding, meer beweging en een aangename leefomgeving.”

Projectvoorstellen indienen kan tot en met 18 september 2026. Een onafhankelijke jury beoordeelt elk dossier op basis van verschillende criteria, zoals de lokale nood aan een volkstuin, de samenstelling van het partnerschap, de sociale inbedding en de ambitie en haalbaarheid van het project. De geselecteerde projecten worden begin 2027 bekendgemaakt. De uitvoering ervan kan starten vanaf 1 februari 2027.

Vlaanderen investeert half miljoen in 29 nieuwe volkstuinprojecten: “Ze brengen verbinding en ontmoeting”
Uitgelicht
Vlaanderen ondersteunt 29 nieuwe volkstuinprojecten, verspreid over het hele gewest. Dat heeft Vlaams minister van Plattelandsbeleid Hilde Crevits (cd&v) bekendgemaakt tij...
30 januari 2026 Lees meer

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek