Vlaamse biggenprijscommissie verhoogt haar basisprijs
nieuwsVanaf 1 juli wordt de Vlaamse biggenprijs aangepast. Er komt 10 euro bij de basisprijs en tegelijk daalt de toeslag op de basisprijs met 10 euro zodat de totaalprijs niet verandert. "De verhoging van de basisprijs is een belangrijke stap, maar blijft nog onder het verkoopniveau", reageert Boerenbond, die er al lang op hamerde dat de gepubliceerde basisprijzen ondermaats zijn tegenover de verkoopprijzen.
De Vlaamse Biggenprijscommissie bestaat tien jaar en is opgebouwd uit een evenwichtig aantal producenten en afnemers van biggen. Het doel van de commissie is het wekelijks bepalen van een correcte basisprijs voor biggen van 20 kilo die in België gecommercialiseerd worden. De prijsvorming gebeurt elke woensdagavond te Lichtervelde en geldt voor de biggen van die week.
De basisprijs van de biggennotering van Sint-Truiden steeg in februari opnieuw met 8 euro, waarop Boerenbond dit voorjaar enkele keren overleg pleegde met de Vlaamse Biggenprijscommissie over een juistere basisprijs van hun kant. Individueel betaalde toeslagen worden niet gepubliceerd en blijven onbekend, wat de landbouworganisatie vanwege het belang van prijstransparantie niet wenselijk acht.
"Door een groeiend besef dat de basisprijs dichter bij de marktprijs moet liggen, komt er op 1 juli een wijziging van de Vlaamse biggenprijs", schrijft Bert Bohnen, adviseur van de studiedienst van Boerenbond, in Boer&Tuinder. Waarop hij vervolgt: "De Vlaamse biggenprijs wint terecht aan vertrouwen, kwestie van de 10 euro nu niet te laten opdrogen." Hij geeft varkenshouders het advies om in de gaten te houden dat de biggen afgerekend worden aan de juiste notering en de juiste toeslag.
Volgens de Vlaamse Biggenprijscommissie wordt hun basisprijs door de verhoging gelijkaardig aan andere biggenprijzen in binnen- en buitenland.
Bron: Boer&Tuinder / eigen verslaggeving