"Met begrip kunnen varkensboeren facturen niet betalen"
nieuwsDe varkensprijs is voor de tweede week op rij fors gedaald zodat varkenshouders opnieuw met verlies verkopen. “De zoveelste aderlating voor de sector in de afgelopen vijf jaar”, constateert het Algemeen Boerensyndicaat. “De ketenpartners geven aan begrip te hebben voor de situatie maar met begrip alleen kunnen onze varkensboeren de openstaande facturen niet betalen.” Na het jongste ketenoverleg besluit ABS dat er vanuit de keten geen snelle oplossing komt voor de crisis. Daarom nemen de varkenshouders het heft in eigen handen. ABS vraagt zijn leden om de varkens de komende maanden tien procent lichter af te leveren aan de slachthuizen. Vanaf 8 december tot het jaareinde zullen de ABS-leden geen enkel varken leveren.
ABS schreeuwt al jaren van de daken dat de varkensmarkt niet meer functioneert en dit ook niet meer zal doen. Na de jongste daling van de varkensprijs lijkt het vertrouwen in de marktwerking volledig zoek. “De varkensprijs wordt wekelijks in Duitsland gemaakt en gekopieerd door alle varkens exporterende landen in Europa. De Panorama-reportage van vorige week heeft duidelijk laten zien hoe de neerwaartse prijzenspiraal tot stand komt”, klinkt het.
Binnen het ketenoverleg heeft het Algemeen Boerensyndicaat herhaaldelijk om een apart afzetkanaal gevraag voor varkensvlees afkomstig van een familiaal bedrijf en bestemd voor binnenlandse consumptie. Dat zou dan gepaard moeten gaan met een kwaliteitstoeslag die rechtstreeks naar de varkenshouders gaat, “maar dit blijft een dovemansgesprek”, aldus ABS. Vanuit de keten zal er geen snelle oplossing komen voor de aanslepende en ondertussen zeer acute crisis zodat het boerensyndicaat het heft in eigen handen neemt. ABS vraagt alle varkensboeren het slachtgewicht van de varkens de komende maanden met tien procent te verlagen. Dat zou het varkensvleesaanbod fors doen dalen.
Het zwaartepunt van de actie ligt in de eindejaarperiode. “Vanaf 8 december zullen we tot en met nieuwjaar geen enkel varken leveren. We leggen alle slachthuizen en vleesverwerkende bedrijven drie weken lam. Grootwarenhuizen en beenhouwers zullen tijdens de feestdagen geen vers, en weinig of geen bewerkt varkensvlees kunnen aanbieden”, maakt ABS zich sterk. “Uiteraard gaan we trachten deze actie Europees uit te breiden. Indien er slachthuizen of verwerkers zijn die varkens of vlees in het buitenland proberen aan te kopen uit landen die de actie niet ondersteunen, mogen ze zich verwachten aan harde acties. Ze zullen gewezen worden op hun onverantwoord gedrag die een duurzame varkenshouderij onmogelijk maakt.”
Voor het Algemeen Boerensyndicaat is dit de “actie van de laatste hoop” want de varkenshouders hebben niets meer te verliezen. Boerenbond had zijn hoop gevestigd op een Europees antwoord op de crisis maar wordt daarin teleurgesteld. Er is enkel promotiesteun voorzien en de belofte gekomen dat de prijsevolutie wekelijks opgevolgd wordt. De Europese Commissie redeneert sec vanuit het gemiddelde prijsniveau en concludeert daaruit dat er nog voldoende marge is. De situatie in exporterende landen zoals België is echter beduidend slechter dan het algemeen gemiddelde in Europa. Bovendien redeneren de boeren vanuit opgelopen verliezen en gemiste marges door het Ruslanddebacle. Ook in de zeugenhouderij stapelen de verliezen zich nu snel op.
Bron: eigen verslaggeving / Boerenbond.be