nieuws

EU-landbouwcommissaris tracht met clandestien wetsontwerp allerlaatste wapenfeit neer te zetten

nieuws

Aftredend EU-landbouwcommissaris Janusz Wojciechowski heeft op zijn eentje een wetsontwerp bedacht en gepubliceerd onder de naam ‘richtlijn over de bescherming van landbouwactiviteiten’. Daarmee negeert hij alle EU-protocollen hoe wetsontwerpen tot stand komen. Dat meldt de EU-nieuwswebsite POLITICO. “Het zou een laatste poging zijn van de man om toch nog een erfenis na te laten waar landbouwers iets aan hebben in de EU”, schrijft de nieuwswebsite. Ondertussen is het uitkijken wie de volgende EU-landbouwcommissaris wordt.

31 augustus 2024 Jozefien Verstraete
januszwocjiechowskieuropeesparlement-1250

De richtlijn over voedselzekerheid van Wojciechowski negeert het volledige wetgevingsproces van de EU en zou ook indruisen tegen het klimaat-en milieubeleid van de EU. "Dit document is opgesteld door commissaris Wojciechowski op persoonlijke titel. Er zijn geen diensten van de Commissie betrokken geweest bij het opstellen ervan", antwoordde Olof Gill, woordvoerder van de Commissie, op een vraag van POLITICO over het met typfouten doorspekte document van vier pagina's. Een officieel wetsontwerp op Europees niveau komt meestal tot stand na veel raadplegingen van belanghebbenden, uitgebreide beoordelingen door experts en uiteindelijk opgesteld door onder meer advocaten die zeer uitgekiend te werk gaan.

Inhoud wetsontwerp

POLITICO kreeg het document in handen en omschrijft het ontwerp als “praktisch een memo dat evengoed geschreven zou kunnen zijn door de Europese landbouwlobby”. “Naast een paar bepalingen voor kleinschalige producenten, zal de tekst vooral de grote landbouworganisaties verheugen”, schrijft de nieuwswebsite. “Het document waarschuwt voor ernstige bedreigingen voor de voedselzekerheid op de lange termijn en verklaart dat het milieu- en klimaatbeleid van de EU de risico's voor de landbouwproductie kan vergroten, en moet worden teruggeschroefd.”

Wojciechowski zou ook een mengelmoes van niet-gerelateerde financiële en wettelijke privileges voorstellen voor de sector. Zo zou hij oproepen om boeren enerzijds vrij te stellen van belastingen en hen anderzijds ook het recht te geven om hun producten direct aan consumenten te verkopen, een recht dat landbouwers al hebben. Ook zou hij landbouwers willen beschermen tegen milieuambtenaren en voedselbedrijven door een speciale ‘boerenombudsman’.

Het ontwerp heeft tot nu toe gemengde reacties gekregen, variërend van verbijstering tot spot. "We begrepen dat de commissaris een publicatie van een strategie voor voedselzekerheid in gedachten had en zijn aanbevelingen voor het komende mandaat wilde formuleren," zei Peter Meedendorp, voorzitter van de Europese Raad van Jonge Landbouwers (CEJA) aan POLITICO. “Echter is de vorm enigszins verrassend voor ons. De timing botst bovendien ook met de publicatie van het eindrapport van de ‘Strategische Dialoog over de Toekomst van de Landbouw’ dat er binnenkort aankomt. Deze strategische dialoog is een maandenlang overleg tussen boeren, voedselproducenten en groene ngo's dat door de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, is bijeengeroepen. De groep is momenteel haar beraadslagingen aan het afronden.”

Meedendorp laat aan POLITICO ook nog weten dat hij in ieder geval wel blij was met de focus van de Poolse commissaris op jonge boeren en landgebruik, en het voorkomen van prijsopdrijving.

Olivier De Schutter, medevoorzitter van het International Panel of Experts for Sustainable Food Systems (IPES), reageerde aan de nieuwswebsite dat hoewel sommige voorstellen interessant waren, het hele document gebaseerd is op een verkeerde vooronderstelling. “Namelijk dat het levensonderhoud van boeren en milieudoelstellingen zoals bodemgezondheid en biodiversiteit tegenstrijdig zijn”, aldus De Sutter die zes jaar lang VN-rapporteur geweest is inzake recht op voedsel. "Geen enkele wetenschapper zou het standpunt onderschrijven dat voedselzekerheid op lange termijn afhangt van het wegnemen van milieuvoorwaarden die aan boeren worden opgelegd.”

Teruggefloten

“Het is niet de eerste keer dat Wojciechowski, waarvan de ambtstermijn zéér waarschijnlijk niet hernieuwd zal worden in de volgende legislatuur van Von der Leyen, zich zo gedraagt”, schrijft POLITICO. In juli publiceerde de Poolse commissaris een verslag van zijn ‘belangrijkste activiteiten en prestaties tijdens zijn ambtstermijn’, waarin hij pluimen op zijn eigen hoed steekt voor het invoerverbod van sommige Oekraïense landbouwproducten dat vijf grenslanden illegaal instelden. “Het tijdelijke verbod was een belangrijke persoonlijke prestatie”, aldus Wojciechowski. “Dit verbod werd ingevoerd ondanks het aanvankelijke verzet van maar liefst 20 EU-landen, maar heeft een effectieve rol gespeeld bij het terugdringen van de buitensporige graanimport uit Oekraïne.” In maart werd de politicus ook nog berispt door de Commissie voor het spontaan aankondigen van grote veranderingen in de Europese Green Deal in een interview op de Poolse radio. “Zijn recentste zet zal de EU-commissie waarschijnlijk opnieuw hebben doen zuchten”, aldus POLITICO.

Geen zwaargewicht

Het is niet de eerste keer dat POLITICO zich kritisch uitlaat over de Pools landbouwcommissaris. Eerder deze zomer somde de nieuwswebsite in een vrij vernietigend artikel op waarom Wojciechowski snel vergeten zal worden als zijn mandaat ten einde loopt. “Een team is zo sterk als zijn zwakste schakel, luidt het gezegde”, aldus de nieuwswebsite. “En het is geen geheim dat de zwakke schakel van Von der Leyen, Janusz Wojciechowski is.”

Hij slaagde tijdens zijn ambstermijn er niet in zijn stempel de drukken op het landbouwbeleid. Al van in het begin liep het niet vlot. Zo was hij niet de eerste keus van zijn land voor de baan, spreekt hij zeer gebrekkig Engels en heeft hij een zeer conservatieve kijk op de landbouw. Tijdens de gesprekken over de Green Deal, waar de landbouwsector een groot deel van uit maakt, werd hij door Von der Leyen dan ook al snel op een zijspoor gezet. “In mijn tijd had de landbouwcommissaris macht. Als ik te horen had gekregen dat ik niet verantwoordelijk zou zijn voor het voedselbeleid, had ik mijn hand op de grond gestampt en respect geëist," zei gewezen EU-landbouwcommissaris Dacian Cioloș aan POLITICO.

Wat de Poolse landbouwcommissaris door menig niet in dank wordt afgenomen zijn de vele tripjes naar zijn thuisland. “Ten koste van zijn EU-taken”, aldus critici. Hij maakt er geen geheim van zijn thuisland en zijn regerende rechtse conservatieve partij (PiS) zeer trouw te zijn. Wojciechowski pochte eerder dit jaar dat de miljarden goedgekeurde EU- en staatssubsidies voor de Poolse landbouwsector het resultaat waren van zijn inspanningen. “De Pool is niet de eerste landbouwcommissaris die beschuldigd wordt van het bevoordelen van zijn thuisland. Zijn voorganger, Phil Hogan, stond erom bekend een wel zeer luisterend oor te hebben voor de boeren in zijn geboorteland Ierland”, schrijft POLITICO. “Hij werd echter ook algemeen beschouwd als een politiek zwaargewicht met een beter inzicht in EU- en mondiale landbouwkwesties.”

Wie volgt Wojciechowski op?

De lijst met kandidaten die in de running zijn om Wojciechowski op te volgen, is niet lang. Nu de deadline nadert van de lidstaten om commissarissen naar voren te schuiven, blijken weinig EU-landen zich te interesseren om de landbouwportefeuille op te nemen.

Hoogstwaarschijnlijk zal de volgende commissaris uit de rangen van de centrumrechtse Europese Volkspartij (EVP) komen, de partij van Von der Leyen. In de partij blinken twee namen op als het gaat over de positie van EU-commissaris Landbouw: Christophe Hansen uit Luxemburg en de Nederlander Wopke Hoekstra. Vorig jaar volgde Hoekstra, Frans Timmermans op als klimaatcommissaris na diens vertrek. Een ervaring die nuttig zou kunnen zijn als landbouwcommissaris. Daarnaast staat landbouw ook vrij centraal op de politieke agenda van de Nederlandse regering. Echter zou Nederland liefst een commissierol met meer gewicht krijgen zoals economie of financiën.

Aan de andere zijde staat Christophe Hansen, tot nu toe de enige die momenteel zijn voorkeur voor landbouw ook effectief uitgesproken heeft. In vergelijking met Nederland, heeft Luxemburg bijlange geen zo’n grote landbouweconomie en -ervaring in dit beleidsdomein. Hansen hield zich in de vorige legislatuur wel al bezig met dossiers rond ontbossing en het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid. In 2027 wordt het GLB opnieuw hervormd. Eerder liet Hansen al weten dat hij graag meer flexibiliteit voor de lidstaten zelf zou zien in het GLB. Het wordt nog even geduld oefenen wie van de twee, of eventueel nog een derde, de rol van EU-Commissaris voor Landbouw zal mogen opnemen.

Von der Leyen herverkozen: verder met de Green Deal en betere bescherming voor landbouwers
Uitgelicht
Ursula von der Leyen mag zich opmaken voor een tweede vijfjarige termijn als voorzitter van de Europese Commissie. Een duidelijke meerderheid van 401 parlementsleden, op een t...
18 juli 2024 Lees meer

Bron: POLITICO / Euractiv

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek