Biolandbouw zet opmars in Wallonië voort
nieuwsHet biologisch landbouwareaal is in Wallonië gegroeid van 20.345 ha in 2004 naar 32.330 ha in 2008. Dat is een groei van maar liefst 59 procent in vier jaar tijd. Daarmee tekent het bioareaal in 2008 voor 4,3 procent van het landbouwareaal in Wallonië. Ook het aantal bioboeren is fors gestegen van 481 in 2004 naar 759 in 2009.
In Wallonië is, in tegenstelling tot in Vlaanderen, de groei van biolandbouw al langer ingezet. Het Waals ministerie voor Landbouw doet inspanningen om de bioproductie de toegenomen consumptie van bio te laten volgen. Om de overgang van traditionele naar biolandbouw te vergemakkelijken, is gedurende de eerste twee jaren een subsidie voorzien van 50 tot 150 euro per hectare. Die subsidies kunnen gecumuleerd worden met subsidies uit directe steun die variëren tussen 75 en 750 euro per hectare.
De toegekende subsidies aan bioboeren en boeren in overgang naar de biologische teeltmethode stegen sinds 2004 met 64% procent. Dat blijkt uit cijfers van het kabinet van Waals minister van Landbouw Benoît Lutgen. Het totaalbedrag aan subsidies bedroeg 4,79 miljoen euro in 2004 en klokt af op 7,85 miljoen euro in 2009.
In Vlaanderen kon de negatieve trend pas echt omgebogen worden met het ‘Strategisch Plan Biologische Landbouw 2008-2012’. In 2009 kwamen er 21 bioproducenten bij, wat het totaal op 242 brengt. In verhouding met het totale landbouwareaal neemt biolandbouw in Vlaanderen nog altijd maar een kleine plaats in (1%), maar daar lijkt door de toename van het areaal met bijna 5 procent verandering in te komen.
Bron: Le Soir/eigen verslaggeving