nieuws

Betere sensibilisering voor particulieren is nodig tegen uitbraken en verspreiding van het vogelgriepvirus

nieuws

De Vlaamse overheid wil meer inzetten op sensibilisering van private pluimveehouders om de uitbraak en verspreiding van het vogelgriepvirus te voorkomen. Dat zei Vlaams landbouwminister Jo Brouns (cd&v) deze week in de commissie Landbouw, Visserij en Plattelandsbeleid. Hij reageerde hiermee op Vlaams Parlementslid Jeremie Vaneeckhout (Groen), die suggereerde dat particulieren de bioveiligheids- en preventiemaatregelen rond de verspreiding van vogelgriep niet kennen of negeren.

26 februari 2026 VILT-redactie

“Tijdens de afgelopen krokusperiode bleek dat bij veel particulieren de instructie om afgeschermd te voederen niet gekend is of toch genegeerd wordt”, vertelde Jeremie Vaneeckhout in de commissie Landbouw, Visserij en Plattelandsbeleid van het Vlaams Parlement.

Het parlementslid van Groen is bang dat deze particuliere kippenhouders zo indirect een rol kunnen spelen bij de verspreiding van het vogelgriepvirus. “Kan de urgentie om dat allemaal te doen, in het belang van onze landbouwers, in het belang van dierenwelzijn, in het belang van allerlei aspecten, niet doortastender gecommuniceerd worden door de lokale besturen?”

Landbouwminister Jo Brouns reageerde dat de Vlaamse overheid meer wil inzetten op preventie op alle niveaus. “En zeker op het niveau van de particulieren, die veel meer bewustgemaakt mogen of moeten worden van de potentiële impact”, aldus de minister. Hobbyhouders worden momenteel geïnformeerd over hygiëne, afscherming en meldingsplicht via onlinekanalen en socialemediacampagnes. Zo wordt gestreefd naar het beperken van verdere verspreiding, ook tijdens de huidige actieve uitbraak.

De vraag is of deze communicatie de private kippenhouder bereikt. Hoe Brouns de extra sensibilisering van particulieren wil vormgeven, liet hij niet weten.

Hoe de private eigenaar bereiken?

Ine Kempen van het Proefbedrijf Pluimveehouderij in Geel heeft een aantal suggesties om de burger te bereiken en te sensibiliseren. “Naast lokale besturen en VVSG dacht ik ook aan dierenartsen, hobby- en tuinwinkels die ook kippen verkopen, en een nieuwsbrief van bijvoorbeeld IOK (Intercommunale Ontwikkelingsmaatschappij voor de Kempen) of andere intercommunales.”

Landsbond Pluimvee heeft in het verleden al eens een registratieplicht voor particuliere pluimveehouders voorgesteld. “Als alle particulieren zo ingeschreven staan, is het makkelijker om hen in geval van een besmetting in de regio te waarschuwen”, stelt woordvoerder Martijn Chombaere. “Maar we hebben destijds van het FAVV te horen gekregen dat dit praktisch onhaalbaar was.”

Risicofactor verspreiding vogelgriep klein

De belangenorganisatie juicht meer sensibilisering van de hobbyboer toe, maar benadrukt dat de risicofactor van particuliere pluimveehouders niet overdreven moet worden. “Bij twee kippen in de achtertuin is de besmettingsdruk veel lager dan bijvoorbeeld bij een kudde wilde ganzen in een weiland”, klinkt het.

Landsbond Pluimvee uitte zich eerder ook zeer kritisch over de aanpak van het vogelgriepvirus. Waar in Vlaanderen op één dag een besmet bedrijf geruimd wordt, sleepte de ontruiming van een bedrijf in Noord-Frankrijk zo’n twee maanden geleden een week aan. Experts suggereerden toen dat de trage ruiming, waardoor zich in de stal een virusbom had ontwikkeld, mogelijk had bijgedragen aan de reeks besmettingen in de Westhoek. Het was ook naar aanleiding van deze opstoot dat Jeremie Vaneeckhout zijn vragen stelde in de commissie Landbouw.

Sinds enkele weken is de virusverspreiding tot stilstand gekomen en sinds donderdag zijn er in West-Vlaanderen geen bewakingszones meer tegen vogelgriep.

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek