Protest tegen landbouwsubsidies voor Alva-geslacht
nieuwsEerst waren de landbarbeiders gewoon boos. De socialistische regioregering van Andalusië had besloten Cayetana Fitz-James Stuart y Silva, achttiende hertogin van Alva, een ereburgerschap toe te kennen. Dat had ze verdiend 'als actieve ambassadrice van de tradities en gewoontes van Andalusië'. Het syndicaat van de Landarbeiders was het daar helemaal niet mee eens. "Het enige dat dat zij doet is haar positie gebruiken om meer geld te verdienen en van haar rente te leven", luidde het daar.
Dus trokken de boeren op 28 februari met enkele honderden naar het theater in Sevilla, waar de tachtigjarige hertogin de medaille zou omgehangen krijgen. De hertogin deed er met een aantal neerbuigende uitspraken nog een schep boven op. Toen gingen de boeren helemaal door het lint. Ondertussen heeft het Syndicaat van de Landarbeiders een proces aangespannen tegen de hertogin voor haar "zware beledigingen" in Sevilla.
De hertogin bezit meer dan 34.000 hectare grond, meer dan 20 paleizen in heel het land en een immense kunstcollectie. Daarbovenop ontvangt ze ook nog eens Europese subsidies voor al die landbouwgrond. Vooral dat steekt de dagloners. Terwijl de Spaanse landbouw 147.000 familiebedrijven zag verdwijnen van 1999 tot 2003, gingen driehonderd grote bedrijven jaarlijks met 400 miljoen subsidies lopen, werd berekend.
De hertogin van Alva en haar kinderen vingen in 2003 net geen 2 miljoen euro. "In tegenstelling tot de meeste andere systemen van overheidssteun, doen de regels van het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid de subsidies vooral belanden bij wie ze het minst nodig hebben", besluit Intermon Oxfam, een niet-gouvernementele organisatie. De 7 bedrijven die het grootste steunbedrag ontvingen waren in 2003 goed voor 14,5 miljoen euro. "Dat is evenveel als 12.700 familiebedrijven onder elkaar moesten verdelen".
Bron: De Morgen