Franse reactie op landbouwcrisis bespeelt chauvinisme
nieuwsIn Frankrijk wringen de beleidsmakers zich in allerlei bochten om de boerenbevolking te sussen. De Franse minister van Landbouw, Stéphane Le Foll, presenteerde een noodplan dat zowel in dringende maatregelen (o.a. schuldherschikking) als in structurele steun voorziet om de sector er weer bovenop te helpen. Zo maakt de regering extra geld vrij voor de promotie van Frans vlees in binnen- en buitenland en zal er strenger toegezien worden op de herkomstetiketering in eigen land. Het chauvinisme van de Fransen merk je sterk aan het logo ‘Viandes de France’ dat vorig jaar gelanceerd werd en aan het voornemen om in overheidsrestaurants zo veel mogelijk voedingswaren van eigen bodem te serveren.
De Franse regering heeft al uit een aantal vaatjes moeten tappen om tegemoet te komen aan de eisen van boze boeren. De steunmaatregelen die half juli werden aangekondigd voor de veehouderij maakten in eerste instantie weinig indruk op de actievoerders. Zij bleven belangrijke toegangswegen en snelwegen versperren en buitenlandse vrachtwagens belagen omdat zij met buitenlandse landbouwproducten Frankrijk binnen rijden. Nochtans annuleert het noodplan voor 100 miljoen euro aan lasten en bijdragen en komt er ook voor 500 miljoen euro uitstel van allerhande betalingen. Bovendien garandeert overheidsbank BPI France voor een half miljard aan kredieten.
Landbouwers die in financiële moeilijkheden verkeren, vooral jonge starters en zij die recent investeerden, krijgen een schuldherschikking bij hun bank in het vooruitzicht gesteld. Het pakket van in totaal 24 maatregelen voorziet ook in tien miljoen euro extra voor vleespromotie in binnen- en buitenland. Frankrijk wil zwaarder inzetten op export en tezelfdertijd de herkomstetikettering in eigen land strenger controleren zodat consumenten bewuster kunnen kiezen voor lokale producten.
Om een zekere inkomensspreiding in de landbouw te promoten, komen er belastingvrijstellingen voor biogasinstallaties op landbouwbedrijven. Met dezelfde beweegreden wordt het tarief aangepast voor de elektriciteit die vergisters produceren en wordt er steun voorzien voor het plaatsen van zonnepanelen op boerderijen. Verder ambieert het plan een administratieve vereenvoudiging, betere procedures voor controles van landbouwondernemingen en betere relaties tussen de verschillende marktpartijen in de voedselketen. Specifiek voor de schapenhouders wil men wat doen aan de verliezen door aanvallen van wolven. De Franse regering engageert zich om de strikte bescherming uit de conventie van Bern buiten werking te stellen voor de wolf.
Los van die 24 maatregelen uit het noodplan speelt de overheid ook sterk in op het chauvinisme bij de bevolking in de hoop de landbouwcrisis te temperen met een hoge binnenlandse consumptie. Dat merk je bijvoorbeeld aan het logo ‘Viande de France’ dat begin 2014 voor tien verschillende vleessoorten gelanceerd werd en nu extra in de kijker wordt gezet. Vlees dat het logo draagt, is afkomstig van dieren die geboren, vetgemest, geslacht, versneden én verwerkt zijn in Frankrijk. De overheid stelde het logo voor als een “vertrouwenspact” tussen producenten en consumenten en wil zelf het goede voorbeeld geven door in overheidsrestaurants zo veel mogelijk Franse boerenkost te verschaffen. Daartoe hebben vier ministers een gezamenlijk schrijven gericht aan de Franse prefecten opdat zij zouden toezien op de lokale aankooppolitiek van de overheidscatering.
Beeld: Ministère de l'agriculture en France