"De situatie in de varkenshouderij blijft zorgwekkend"
nieuwsDe situatie in de varkenshouderij blijft zorgwekkend. Dat schrijft Boerenbond in het ledenblad Boer&Tuinder. “De prijs van varkensvlees mag dan relatief hoog zijn in vergelijking met de voorgaande jaren, toch is hij nog steeds te laag om de kosten, inclusief enige marge, voldoende te dekken”, klinkt het. Door de hoge voederprijzen blijven de kosten hoger uitvallen dan de opbrengsten.
De vleesvarkensprijs vertoonde een stijgende lijn, maar de laatste twee weken gaat hij opnieuw naar beneden. “Dit wordt veroorzaakt door de deelstukkenmarkt. Die trekt onvoldoende aan onder druk van de verwerkende industrie, maar ook het aanhoudende slechte weer speelt de boeren parten. Er worden immers veel minder barbecues gehouden”, weet de landbouworganisatie. Boerenbond merkt op dat de ongerustheid bij de varkenshouders opnieuw toeneemt. “In 2011 was de prijs in deze periode immers hoger en nadien viel hij gedurende heel de zomer terug.”
Als je de prijzen van de laatste jaren bekijkt, dan is er volgens Boerenbond geen echte prijzenval merkbaar sinds het voorjaar van 2011. “En toch volstaat deze betere prijs niet om voldoende marge te creëren, zeker niet bij de vleesvarkens.” De organisatie verwacht wel dat de komende weken de prijs verder gaat stijgen, “als de productiestatistieken met een verwachte aanboddaling van 0,5 procent tegenover het tweede kwartaal van 2011 tenminste juist zijn”.
Alles hangt er ook vanaf hoe de grondstoffenmarkten evolueren. “De prijs van soja blijft historisch hoog, vergelijkbaar met de piekperiode 2008. Ook maïs volgt in dat kielzog. Vooral de toenemende import door China is daarvan de oorzaak. In principe zou tarwe enigszins prijsdrukkend moeten werken, maar dat blijkt onvoldoende het geval. Recente oogstverwachtingen op wereldniveau werden bijgesteld, vooral door de vorstschade in Europa. Blijkbaar is het tarweoverschot op de Europese markt lager dan verwacht”, stelt Boerenbond.
Ook koolzaad volgt de prijsstijging van soja, onder meer onder impuls van de slechte Europese verwachtingen. Volgens Boerenbond gaan kenners ervan uit dat deze moeilijke situatie zal aanhouden tot de nieuwe oogst. “Geen prettig vooruitzicht voor de varkensboer die vandaag nog steeds nauwelijks marge heeft. Laat staan dat hij iets van de verliezen uit het recente verleden kan goedmaken.”
Bron: Boer&Tuinder