"Sierteeltsector levert wél milieu-inspanningen"
nieuwsVia het certificatiesysteem MPS-ABS kan volgens Grillaert aangetoond worden dat de milieubelasting door pesticiden bij deze telers tussen 2000 en 2006 gedaald is met vijftien procent. "Zeventig procent van de aangesloten Vlaamse siertelers behaalt het A-certificaat, waardoor ons land wereldwijd de beste score haalt voor dit wereldwijd door de handel, retail en overheid erkende certificatiesysteem", luidt het. Op mondiaal vlak besparen de siertelers die lid zijn van MPS-ABC gemiddeld 25 procent op pesticiden en 23 procent op energie.
Eén Vlaamse sierteler heeft zelfs al een erkenning op zak van het certificaat 'MPS Socially Qualified'. Dit certificaat stelt eisen op het vlak van arbeidsvoorwaarden, veiligheid en arbeidsomstandigheden. "Dit kwaliteitssysteem werd samen met internationale vakbonden en ngo's opgestart. Vooral voor ontwikkelingslanden waar elementaire voorzieningen zoals rustpauzes niet in de wetgeving opgenomen zijn, is dit systeem van belang", zegt Grillaert.
Sierteeltbedrijven met zowel een A-certificaat van MPS-ABS als een erkenning van 'MPS Socially Qualified' kunnen in principe hun producten vermarkten onder het consumentenlabel Fair Flowers Fair Plants (FFP). Bloemen met een dergelijk label zijn nog niet beschikbaar op de Belgische markt. "De opstart bij ons zal afhangen van het succes van de lancering op de Nederlandse markt", zegt Grillaert. "Het is echter belangrijk dat we die trein niet missen, ook al moeten de siertelers tot op heden vaststellen dat milieubewust geteelde sierteeltproducten niet op het prioriteitenlijstje staan van de consument omdat ze nu eenmaal niet opgegeten worden".
FFP-producten zijn al sinds oktober 2005 te koop in landen zoals Oostenrijk, Zweden, Zwitserland, Frankrijk en Duitsland. Sinds januari zijn ze ook in Nederland verkrijgbaar.(KS)
Meer informatie: Vlaams Milieuplan Sierteelt