Vlaamse kaasboer begrijpt Ecuadoraanse koffieboer
nieuwsVredeseilanden zoekt met lokale organisaties in dertien partnerlanden naar plaatselijke afzetmarkten. En met Oxfam en Max Havelaar speurt de NGO naar eerlijke afzetmarkten in het rijke Noorden. Om die opdracht financieel te kunnen realiseren, klopten de Vredeseilanden-vrijwilligers dit weekeinde aan bij de gulle Vlaming.
Ongeveer 75 procent van de bevolking op het platteland in Ecuador leeft onder de armoedegrens. In de zuidelijke provincie Loja schat men dat 40 procent van de inwoners de provincie verlaten heeft om de armoede te ontvluchten. Op zoek naar een beter leven in de hoofdstad Quito of in de VS, Spanje of een ander land waar ze het liefst ook Spaans spreken en waar het beter is dan in Ecuador. Gilberto Gaona is in zijn thuisland gebleven.
Vredeseilanden wil, samen met zijn partners, Loja leefbaar houden voor de boeren en boerinnen. "Ik heb een tijd in de stad gewerkt, maar het stadsleven lag mijn vrouw niet. Daarom zijn we teruggekeerd naar het platteland. Nu heb ik een plantage met acht hectare koffie. Die kan ik dankzij de vorming van de coöperatieve Procap als fair-tradekoffie verkopen", zegt Gaona.
Gilberto Gaona is de boer uit Alamor, in het zuiden van Ecuador, die voor de campagneaffiche poseerde samen met een Limburgse kaasboer. Vandaag kweekt hij betere koffie dan vroeger, zegt hij. Gilberto werd lid van de boerengroep Banderones. Dat is een van de groepen die samen de koffiecoöperatie Procap vormt, die Vlaamse steun krijgt van Vredeseilanden. Dankzij een cursus, waarin hij een irrigatiesysteem leerde aanleggen, ligt de opbrengst van Gaona's plantage dubbel zo hoog.
Bovendien veroverde hij een biolabel en kweekt hij ook andere gewassen zoals bananen, ananas, mango, papaja, maïs en avocado, die niet alleen een vangnet zijn bij een mislukte koffieoogst, maar die ook prima planten zijn in de strijd tegen de gronderosie. Goede producten voorbrengen is echter maar een kant van de medaille, die verkocht krijgen tegen een goede prijs is een andere. Fair trade is dus belangrijk voor Gilberto.
Ook hier spelen Vredeseilanden, Max Havelaar en Oxfam Wereldwinkels een belangrijke rol. Zij verzekeren de Ecuadoraanse boer van een vaste prijs, die overeenstemt met het werk dat hij levert. "Het geeft me een goed gevoel, te weten dat ergens in België mensen mijn koffie drinken", zegt Gilberto Gaona. Toch volstaat de prijs niet om alle dromen te realiseren. "De toegang tot degelijk onderwijs en gezondheidszorg blijven problematisch in Ecuador", zegt hij.
"Je moet geen kaasboer zijn om te begrijpen waarom eerlijke handel belangrijk is voor een boer in Ecuador, maar het helpt", vertelt Peter Boonen. "Toen mijn broer en ik jaren geleden het melkbedrijf van onze ouders wilden overnemen, hadden we niet genoeg geld om de verplichte melkquota te kopen. Uiteindelijk besloten we om alles zelf te verwerken en aan de man te brengen. Met succes".
Vandaag verkopen Boonen en zijn vrouw zelfgemaakte kazen in hun hoevewinkel. Het bedrijf van zijn broer levert de melk. Het rechtstreeks contact met de klant, de eerlijke prijs die hij krijgt voor zijn werk: al die dingen geven hem enorm veel voldoening. "Daarom sta ik volledig achter fair trade. Onze problemen zijn niets, vergeleken met die van de boeren ginder. Ik voel me in die zin verwant met Gilberto dat ook hij met een oneerlijke prijs en een oneerlijke marktsituatie zit. Dankzij fair trade hebben de kleine boeren in het Zuiden echter een reden om in hun zaak te blijven geloven", zegt Boonen.
Bron: De Standaard