Massale bijensterfte veroorzaakt door vergif?

nieuws
In de buurt van Destelbergen zijn al vier imkers getroffen door massale bijensterfte. Volgens Eric Bruggeman, voorzitter van de Imkervereniging van Lochristi, is de sterfte vermoedelijk veroorzaakt door een industrieel gif dat niet vakkundig gebruikt werd. Volgens de voorzitter van de Imkervereniging van Lochristi is er zeker geen sprake van de bijenziekte.
6 september 2005  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 13:55
In de buurt van Destelbergen zijn al vier imkers getroffen door massale bijensterfte. Volgens Eric Bruggeman, voorzitter van de Imkervereniging van Lochristi, is de sterfte vermoedelijk veroorzaakt door een industrieel gif dat niet vakkundig gebruikt werd.

"Het is zeker dat het hier niet om een bijenziekte gaat. Een ziekte is namelijk een langzaam proces, de sterfte in de kast is echter plotseling en accuut. Alle verschijnselen wijzen op gif: de bijen zijn niet georiënteerd, ze lopen verkrampt, kunnen niet meer vliegen en sterven door verstikking. Hun tong hangt buiten en hun centraal zenuwstelsel is aangetast. Het gevolg is massale bijensterfte, duizenden bijen die voor de kast liggen. Een goede kast telt gemakkelijk vijftigduizend bijen", legt Bruggeman uit.

Volgens Bruggeman kan er met grote zekerheid gezegd worden dat de bijen een grote afstand aflegden naar de gifbron. "De gifbron kan bepaald worden door de doorsnede te nemen van de verschillende cirkels met als middelpunt de bijenkasten waar sterfte werd vastgesteld. Op basis daarvan vermoeden we dat het vergif zich op anderhalve kilometer ten zuiden van de Puttestraat situeert. We denken dat het niet gaat om een loonsproeier en gezien de massale sterfte waarschijnlijk ook niet over een particuliere tuinier. We denken eerder aan een industriële toepassing, die echter niet vakkundig werd gebruikt", zegt Eric Bruggeman.

De kostprijs van een kast wordt geraamd op zo'n 125 euro. Daarbij komt nog het verlies van ongeveer vijftien kilogram honing, de opbrengst van een jaar. "De schade is echter groter dan alleen de dode bijen en het financieel verlies", legt een getroffen imker uit. "Als bestuiver van allerlei land- en tuinbouwgewassen zijn bijen onmisbaar. Geen bijen betekent ook geen goede oogsten. Ik heb dan ook klacht ingediend bij de lokale politie. Het belangrijkste is natuurlijk om dit in de toekomst te vermijden. Met stielkennis had dit probleem kunnen vermeden worden", aldus de imker.

Bron: Het Laatste Nieuws

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek