Commissie geeft voorstellen Farm Bill een onvoldoende
nieuwsOok baseert het voorstel zich op een stagnatie van de grondstoffenprijzen. In dat geval zou de Amerikaanse steun aan de landbouw effectief dalen. Maar bij een prijswijziging dreigen de handelsverstorende subsidies opnieuw toe te nemen. De Amerikaanse regering stelde woensdag in de nieuwe Farm Bill voor om de uitgaven in de landbouwsector de volgende vijf jaar met 10 miljard dollar in te perken.
De landbouwsubsidies in Europa en de Verenigde Staten zijn het grootste obstakel in de onderhandelingen binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) over een verdere vrijmaking van de wereldhandel. De onderhandelingen liggen al sinds vorige zomer op apegapen, maar op het World Economic Forum in het Zwitserse Davos werd onlangs beslist om opnieuw gesprekken op te starten.
"Op basis van dit voorstel kunnen wij geen duidelijk beeld vormen van wat de Amerikaanse onderhandelingspositie zal zijn", zo zei een woordvoerder van de Commissie. Het dagelijkse bestuur van de Europese Unie hoopt dat de VS "verdere stappen" zullen ondernemen.
Waarnemers waarschuwen dat de WTO-lidstaten tegen deze zomer een akkoord zouden moeten bereiken. Tot die tijd beschikt president Bush immers over extra manoeuvreerruimte om over internationale handelsakkoorden te onderhandelen. In de zomer verstrijkt dat mandaat en kan het Amerikaanse parlement zijn greep op de onderhandelingen opnieuw versterken.(GL)
Meer informatie: 2007 Farm Bill Proposals
Bron: Belga