Boeren profiteren mee van terugvloeiing IJzerwater
nieuwsIn maart heeft het Vlaamse Gewest flink wat water vanuit het Blankaartbekken naar de IJzer gepompt omdat er in het bekken te veel water stond. "Ondertussen is er heel wat water verdampt en heeft het bijna niet meer geregend. Bovendien gebruiken de boeren oppervlaktewater voor de irrigatie van hun velden", weet Vandenbroucke. "Een tekort aan zuurstof voor de vissen en inklinking van de veengrond zijn een mogelijk gevolg van het lage waterpeil in het Blankaartbekken".
De conservator van het natuurreservaat is daarom akkoord gegaan om vijftig miljoen liter water vanuit de IJzer terug te laten vloeien in het Blankaartbekken. Dat zal meerdere dagen in beslag nemen. "Het terugvloeien vanuit de IJzer is perfect mogelijk omdat het niveau van de rivier hoger is dan 2,50 meter. Alle kleppen op de Stenensluisvaart staan open zodat het water nu in de omgekeerde richting stroomt".
Volgens Guido Vandenbroucke is dat niet alleen goed voor de Blankaartvijver, maar profiteren ook de boeren van deze situatie. "Hun pompen draaien op volle toeren om hun velden te besproeien. De aardbeientelers hebben geluk met dat gratis water. De groentetelers in de zandleemstreek varen er ook wel bij. Maar ook andere land- en tuinbouwers voeren water aan uit de Stenen- en Houtensluisvaart en uit hun zijgrachten".(GL)
Bron: Het Nieuwsblad