Spaanse boeren verdubbelen GGO-areaal
nieuwsHet totale maïsareaal in Spanje bedraagt 480.000 hectare. De GGO-maïs die wordt toegepast betreft een variant met een ingebouwde resistentie tegen de maïsboorkever. Het insect kan in een normaal jaar zo'n 15 procent van de oogst vernietigen. Het maïszaad van de GGO-variant is 10 à 15 procent duurder dan conventioneel zaad. Die extra kosten worden volgens de telers ruimschoots goedgemaakt door een hogere opbrengst en lagere kosten voor pesticiden.
De maïs wordt in Spanje vrijwel volledig gebruikt als veevoeder. Bij de verkoop bestaat er geen prijsverschil tussen gangbare maïs en maïs afkomstig van de GGO-teelt. De Spaanse boeren zijn immers zo enthousiast over de GGO-maïs dat de boeren er lobbyen voor een snelle goedkeuring van meer varianten van GGO-gewassen. Ze hebben hun hoop daarbij voornamelijk gevestigd op een GGO-teelt van suikerbieten.
In Spanje gaf de voormalige conservatieve regering van Aznar destijds de toestemming om GGO-maïs te telen vooraleer het Europees moratorium op genetisch gemodificeerde organismen in werking trad. De huidige socialistische regering van premier Zapatero is echter een stuk voorzichtiger ten aanzien van GGO-gewassen. Binnen de schoot van de EU heeft de huidige regering zich al enkele keren van stemming onthouden als het ging over het vrijgeven van de invoer van GGO-zaden.