nieuws

"Campina en Friesland Foods te groot voor fusie"

nieuws
Albert Heijn is van plan om de nieuwe weidemelk van Friesland Foods in zijn winkelrekken te introduceren. Dat zou niet het geval zijn voor de verrijkte melk die Campina op de markt brengt. Bij onze noorderburen voeden dergelijke voorvallen steevast de discussie over een al dan niet noodzakelijke megafusie in de zuivelsector. "Dan staat de Nederlandse retail meteen bij de Belgische en Duitse zuivelbedrijven op de stoep", reageert zuivelanalist René van Buitenen in het Agrarisch Dagblad.
26 maart 2007  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:36
De Nederlandse supermarktketen Albert Heijn is van plan om de nieuwe weidemelk van Friesland Foods in zijn winkelrekken te introduceren. Dat zou niet het geval zijn voor de verrijkte melk die Campina al enkele jaren in ons land commercialiseert en nu ook in Nederland op de markt brengt. Bij onze noorderburen voeden dergelijke voorvallen steevast de discussie over een al dan niet noodzakelijke megafusie in de zuivelsector.

De concurrentiestrijd tussen Friesland Foods en Campina wekt regelmatig beroering onder Nederlandse melkveehouders. Campina-leden zien vandaag met lede ogen hoe Friesland Foods een contract sluit met Albert Heijn voor de levering van weidemelk onder huismerk. En dat nog wel tegen een hogere prijs dan de prijs waarvoor dagverse melk nu bij Albert Heijn op het schap staat. Veehouders vinden vaak dat de strijd tussen de zuivelcoöperaties hun handenvol geld kost.

"Die boeren ver­geten dat coöperaties louter het belang van hun eigen leden die­nen en niet die van de concur­rent. Wie denkt dat de super­markten gewilliger zijn voor de zuivel als Friesland Foods en Campina een monsterverbond sluiten, is naïef", zegt zuivelanalist René van Buitenen in het Agrarisch Dagblad. "Zodra de bestuurders van beide coöperaties hun handtekening onder een fusie-overeenkomst zouden zetten, staat de Neder­landse grootdistributie al bij Duitse en Belgische zuivelbedrijven op de stoep. Supermarkten houden er niet van met slechts één partij zaken te moeten doen".

Van Buitenen beseft dat de Nederlandse melkveehouderij groot is geworden door de ene fusie na de andere. "Maar de twee overgebleven grootmachten in de Nederlandse zuivel zijn te groot om met elkaar te fuseren. Friesland Foods en Campina hebben elk hun eigen structuur, hun eigen cultuur en vooral hun eigen markten. Campina heeft in korte tijd een thuismarkt ge­maakt van de as Londen-Moskou en zoekt daar verdere groei. Friesland Foods domineert in Azië, een regio waar Campina enkel ’uitkijkposten’ heeft. Zo lijken Friesland Foods en Campina aanvullend, maar de verscheidenheid is te groot", luidt het.

Twee jaar geleden knoopte Campina fusiegesprekken aan met het Deens-Zweedse Arla, en niet met Friesland Foods. Die gesprekken draaiden overigens op niks uit.(KS)

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek