nieuws

Boerenbond pleit voor correcties aan maxi-statuut

nieuws
Sinds vorige vrijdag is het maxi-statuut voor zelfstandigen in werking getreden. Voor zelfstandigen met een eerder beperkt inkomen van wie de partner meewerkende echtgenoot is, is het maxi-statuut geen goede zaak. Er moeten namelijk meer bijdragen worden betaald zonder dat er een verbetering van de sociale bescherming tegenover staat, luidt het bij Boerenbond.
4 juli 2005  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:30
Sinds vorige vrijdag is het maxi-statuut voor zelfstandigen in werking getreden. Voor zelfstandigen met een eerder beperkt inkomen van wie de partner meewerkende echtgenoot is, is het maxi-statuut geen goede zaak. Er moeten namelijk meer bijdragen worden betaald zonder dat er een verbetering van de sociale bescherming tegenover staat, luidt het bij Boerenbond.

Het maxi-statuut bezorgt de meewerkende echtgenoot een volledige dekking binnen het sociaal statuut der zelfstandigen: eigen pensioen, kinderbijslag, gezondheidszorg, arbeidsongeschiktheid, invaliditeit en moederschapsverzekering. Tot nu toe konden de meewerkende echtgenoten zich vrij aansluiten bij het volledige statuut voor zelfstandigen. Sinds 1 juli is deze aansluiting verplicht voor alle meewerkende echtgenoten die jonger zijn dan vijftig jaar.

De Boerenbond vreest dat de nieuwe regeling de zwakkere zelfstandigen zal treffen. De sociale bijdragen worden immers berekend op basis van een minimuminkomen van 9.349,59 euro. In het nieuwe maxi-statuut blijft deze drempel voorzien in hoofde van de man. Voor de meewerkende echtgenoot wordt een aparte drempel voorzien van 4.674,79 euro. Een gezin moet voortaan dus bijdragen betalen op een minimuminkomen van 14.024,38 euro.

Voor gezinnen met een reëel netto inkomen onder deze inkomensdrempel betekent dit een stijging van 50 procent van de bijdragen per kwartaal, aldus Boerenbond. Volgens officiële cijfers hebben in ons land 167.960 zelfstandigen in hoofdberoep een beroepsinkomen van minder dan 10.000 euro. Het zou gaan om 31 procent van alle zelfstandigen in hoofdberoep.

De federale regering heeft voorgesteld dat zelfstandigen die problemen hebben een aanvraag tot vrijstelling van bijdragen kunnen indienen bij een daartoe opgerichte commissie. Maar die oplossing zint Boerenbond niet. De meewerkende echtgenoten blijven de volledige bijdrage verschuldigd en het is pas na het doorlopen van een langdurige procedure dat er eventueel een vrijstelling van bijdragen komt, zo klinkt het.

De vakorganisatie stelt voor dat meewerkende echtgenoten in gezinnen met een inkomen van minder dan 15.000 euro vrijgesteld worden van bijdragebetaling voor het maxi-statuut. Een andere voorgestelde optie is dat er op gezinsniveau een plafonnering van de bijdragen komt op het niveau van de tot 30 juni verschuldigde gezinsbijdrage.

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek