Warme aprilmaand hypothekeert optimaal kersenseizoen
nieuws"Kurkdroog was het", zegt Johan Andries "en geen spatje wind bij de cruciale bestuiving tijdens de korte bloeiperiode bij de kersen. Sommige fruitboeren hielpen de natuur een handje door de bestuiving machinaal over te nemen en met draaiende ventilatoren van de sproeimachines door de plantages te rijden. Dit lukte gedeeltelijk voor de laagstamplantages maar met de boomgaarden met hoogstamkersen is het niet zo best gesteld", aldus Andries die de minder-opbrengst tussen 20 en 30 procent schat.
Naast een slechte bloei waarschuwt het Proefcentrum Fruitteelt van Gorsem voor de infectie van de gevreesde fruitvlieg. Door de algemene zware aantasting van vorig jaar waardoor de oogst, voornamelijk op de hoogstambomen werd stopgezet, was het een broeihaard voor de fruitvlieg. "De zachte winter en de warme maand april laten ons vermoeden dat er opnieuw een hoge infectie zal plaatsvinden. De weersgesteldheid tijdens de vliegperiode van het insect zal hiervoor bepalend zijn. Natte en lange regenachtige dagen kunnen hier een oplossing bieden, omdat er dan minder activiteit is van de fruitvlieg", aldus Charles de Schaetzen van het PCF Gorsem.
Kersenteler Paul Gielen ziet het minder rampzalig in. "Laagstamkersen zijn minder vatbaar voor de kersenvlieg omdat ze beter te behandelen zijn. De aanzet tot productie is iets minder dan vorig jaar, maar het gaat dan voornamelijk om de variëteit Kordia", aldus Gielen. Als grootste kersenteler van de streek vindt hij dat dringend werk moet gemaakt worden van bestrijding van de virale en andere infectieziekten. Indien men bomen als erfgoed wil beschermen, moet er ook een vergoeding tegenover staan om hen te onderhouden, luidt het.(MP)
Bron: Belang van Limburg