Vogelgrieppaniek werkt achterstand vaccin in de hand
nieuwsHet griepvaccin moet elk jaar opnieuw worden aangemaakt. Het productieproces is tijdrovend en omslachtig, via bevruchte eieren. "Het is niet altijd zeker met welke varianten van het virus we in het nieuwe seizoen te maken gaan krijgen", zegt Pierre Van Damme, hoogleraar vaccinologie Universiteit Antwerpen en lid van de Hoge Gezondheidsraad.
"De Wereldgezondheidsorganisatie heeft voor dit jaar bepaalde stammen geselecteerd, waarop de farmabedrijven zich moeten baseren voor de productie. Een van de geselecteerde stammen blijkt heel slecht te groeien. Er zijn dus veel meer eieren nodig dan normaal en het vraagt extra-tijd om die aan te leveren. Vandaar achterstand in de productie en een verminderd aanbod. Men heeft wel parallelle stammen geselecteerd die iets beter zijn, maar de meeste producenten zitten met vertragingen", luidt het.
Daarbij komt nog een snel toenemende vraag, wereldwijd, waardoor het probleem nog complexer wordt. "De vogelgriep-paniek van vorig jaar heeft de vraag naar het wintergriep-vaccin doen exploderen, hoewel er in feite geen enkel verband is tussen die twee. Maar mensen hebben de schrik voor een pandemie goed te pakken", aldus professor Van Damme.
Vaccinatie wapent het afweersysteem gedurende 12 maanden tegen het virus van de seizoensgriep. Het moet wel tijdig worden toegediend, in oktober of november, want het duurt één tot twee weken voor het werkt. Professor Van Damme houdt wel zijn hart vast voor het geval de vogelgriep de komende maanden pandemisch zou worden. "Dan zitten we met een serieus probleem wat betreft de levering van griepvaccins voor de pandemie. De industrie is daar absoluut nog niet op berekend".
De Hoge Gezondheidsraad heeft voorgesteld vaccinatie bij voorrang te voorzien voor de doelgroepen die het meest risico lopen. Mensen die werkzaam zijn in de pluimveesector behoren niet tot de prioritaire risicogroepen. "Daar hebben we binnen de Gezondheidsraad wel veel discussie over gevoerd", geeft professor Van Damme toe. "De mogelijke vermenging van menselijke influenza- met vogelgriepvirussen kan inderdaad een bron zijn van de zo gevreesde pandemie. Maar omdat er momenteel nog geen enkele aanwijzing is van mogelijke vogelgriep, zien we daar nog geen reden toe. Dat kan natuurlijk van de ene dag op de andere veranderen".
Bron: Gazet van Antwerpen