Voedselagentschap kon dexamethasone niet opsporen
nieuwsDe vetmesters die terechtstaan, kochten de kruidenmengsels Homeoter en Biokruiden Speciaal van een West-Vlaming die ze via Spanje in België op de markt bracht. Opmerkelijk is dat de West-Vlaamse producent zijn kruidenmengsel in maart 2005 ter controle aanbood bij de West-Vlaamse afdeling van het Voedselagentschap. Die zocht zelfs niet naar verboden groeihormonen. "Omdat het ons niet werd gevraagd", getuigde inspecteur-dierenarts Walter Gillis maandag.
In februari 2005 startte het gerecht in Ieper onder de codenaam Ibiosis dan toch een onderzoek naar de verdachte kruidenmengsels. Op de veemarkt in Brugge werden monsters genomen voor analyse in het Franse Nantes. Daar vonden ze onmiddellijk het verboden groeihormoon dexamethasone. "De Fransen gebruikten een andere analysemethode dan wij", getuigde Walter Gillis.
Toch greep ook dan het Voedselagentschap nog niet in. "We hadden wel bewijzen, maar mochten het gerechtelijk onderzoek niet dwarsbomen", legde Gillis uit. Pas in mei 2005 greep het Voedselagentschap in. Op 49 bedrijven werden zo'n 2.000 runderen geblokkeerd en werden stalen genomen. Een groot aantal runderen bleken behandeld met dexamethasone. "We hielden bij onze acties rekening met het geheim van het onderzoek aangezien er nooit acuut gevaar was voor de volksgezondheid", benadrukt Pascal Houbaert, woordvoerder van het Voedselagentschap.
Bron: De Standaard