UGent test met succes faag die listeriabacterie opeet
nieuwsListeriabesmettingen komen niet zo vaak voor, maar er is wel veel aandacht voor omdat listeria-infecties vaak fataal aflopen. Uit Europese cijfers blijkt dat er jaarlijks tussen de 2 en 7 gevallen zijn per miljoen inwoners, maar ook dat gemiddeld 30 procent van de slachtoffers overlijdt. In ons land waren er vorig jaar 57 besmettingen.
In Zwitserland werd een listeria-etende faag geïsoleerd uit afvalwater, de faag P100. In Gent ging Lieve Vermeiren na in welke mate die faag geschikt is om vleesproducten zoals kookham of kippenwit te vrijwaren van listeria. Vermeiren "besmette" voor haar test het vlees met listeria en keek dan of de P100 de bacterie onder controle kon houden. "De groei van de listeria werd beperkt, nergens werden er onaanvaardbare niveaus bereikt", aldus Vermeiren.
Volgens de onderzoekster biedt het bacterie-etende virus grote voordelen. "Veel mensen zijn in toenemende mate bezorgd over allerlei chemicaliën die aan ons voedsel worden toegevoegd. Dit is een perfect biologisch alternatief". Volgens de onderzoekster werkt het product heel goed. "De P100-faag leeft uitsluitend van de cellen van de listeriabacterie en is voor het overige dus volkomen onschadelijk voor mens en dier".
De firma EBI Food Safety heeft intussen al een vloeibaar concentraat op de markt met de P100-faag, Listex. "Vleesverwerkende firma's kunnen die op hun gesneden vleespakjes spuiten en zo de groei van de listeria tegengaan. Op dit ogenblik wordt het product nog nergens gebruikt omdat er nog geen regelgeving rond is", luidt het. Volgens Vermeiren zullen er in de toekomst ook stoffen op de markt komen met virussen die salmonella of campylobacter eten.
Meer informatie: Bacteriofagen maken voedsel veiliger
Bron: Het Nieuwblad