Tamiflu weer in opspraak door zelfmoorden in Japan
nieuwsDe zelfmoorden gebeurden los van elkaar maar vertonen wel een aantal opmerkelijke gelijkenissen. In het ene geval gaat het om een 14-jarige jongen die midden in de nacht was opgestaan en over de reling van het balkon is geklommen. In het andere geval gaat het om een 14-jarige meisje dat in Tokio van een flatgebouw is gesprongen. Beiden slikten sinds een paar dagen Tamiflu en bij geen van de twee waren er aanwijzingen dat ze met zelfmoordplannen rondliepen. In de Japanse kranten doken de voorbije dagen tal van andere verhalen en getuigenissen op over jonge grieppatiënten die abnormaal gedrag vertoonden nadat ze het geneesmiddel hadden ingenomen.
De Japanse autoriteiten zitten bijzonder verveeld met de zaak. Wereldwijd staat Tamiflu bekend als een van de enige virusremmers die mogelijk bescherming biedt tegen het dodelijke vogelgriepvirus H5N1. Japan heeft de voorbije jaren strategische reserves aangelegd van het dure geneesmiddel om een eventuele uitbraak van de vogelgriep het hoofd te kunnen bieden.
De Leuvense viroloog Marc Van Ranst relativeert de zaak. "In Japan is dat al langer een thema. Maar Japan heeft ook zowat de hoogste zelfmoordratio ter wereld en in haast geen enkel ander land wordt er meer Tamiflu voorgeschreven. De statistische kans dat iemand die zelfmoord pleegt tegelijk ook Tamiflu slikt is daardoor vrij groot. We moeten natuurlijk de resultaten van dat onderzoek afwachten. Maar ik denk dat een causaal verband met die zelfmoorden weinig waarschijnlijk is".
Bron: Gazet van Antwerpen</i>