nieuws

Peeters wil Elia-taks opnieuw afschaffen

nieuws
Kris Peeters, de Vlaamse minister van Energie (CD&V), wil de volledige overname van Electrabel aangrijpen om de zogenaamde Elia-taks af te schaffen. Dat is een belasting op elektriciteit die zowel particulieren als bedrijven betalen. Eerder stapte onder meer Boerenbond naar het Arbitragehof en de Raad van State om deze heffing aan te vechten.
17 augustus 2005  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 13:55
De Vlaamse minister van Energie Kris Peeters (CD&V), wil de volledige overname van Electrabel aangrijpen om de zogenaamde Elia-taks af te schaffen. Dat is een belasting op elektriciteit die zowel particulieren als bedrijven betalen. Eerder stapte onder meer Boerenbond naar het Arbitragehof en de Raad van State om deze heffing aan te vechten.

Sinds 1 juli hebben de elektriciteitsleveranciers de lang aangekondigde Elia-heffing ingevoerd. Die bedraagt 4,91 euro per megawattuur verbruikte stroom. Op dat bedrag moet ook nog btw worden betaald, zodat de stroomfactuur al snel 20 tot 35 euro hoger uitvalt voor een gezin met een gemiddeld verbruik.

Voor bedrijven betekent de heffing een zware extra uitgave. De belasting, ingevoerd door de federale regering maar alleen in Vlaanderen uitgevoerd, is fel gecontesteerd. De federale regering voerde de belasting in om het inkomstenverlies van de gemeenten door de liberalisering van de energiemarkt op te vangen.

Dat argument grijpt Peeters nu aan om de afschaffing van de belasting opnieuw op de agenda te zetten. Met het uitkoopbod van het Franse Suez op Electrabel krijgen de gemeenten, die nog 5 procent van de aandelen van de elektriciteitsleverancier bezitten, uitzicht op een riante verkoopkans.

"Ik wil de Elia-heffing hoe dan ook opnieuw ter discussie stellen. Dit najaar moeten we beslissen of de belasting nog in 2006 doorgaat. Die heffing is een bijkomende niet te onderschatten belasting voor bedrijven én particulieren. Een goed economisch beleid moet er ook voor zorgen dat de energieprijzen niet boven die van de buurlanden uitsteken", aldus de minister.

Bron: De Standaard

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek