Nieuw efficiënt vogelgriepvaccin in de maak
nieuwsGSK is niet het enige bedrijf dat zich toegelegd heeft op de ontwikkeling van een vaccin. In mei kondigde één van Glaxo's concurrenten, het Franse Sanofi Aventis, zijn voorlopige resultaten met een vaccin aan. Dat prototype bleek eveneens bescherming te bieden tegen het vogelgriepvirus, maar enkel bij toediening van vrij hoge dosissen. Dat is het voordeel van Glaxo's vaccin, het is werkzaam met een veel kleinere dosis.
Aan de universiteit van Gent kregen 400 mensen tussen 18 en 60 jaar oud twee prikken met telkens een lage dosis van het vaccin (3,8 microgram). Vier patiënten op de vijf hadden een sterke positieve immuunreactie, aldus Glaxo. "Dergelijke efficiënte resultaten bij zulke lage doses zijn tot dusver bij geen enkel prototype van een vaccin in ontwikkeling gemeld", benadrukt de groep. "Die lagere dosis biedt vooral op vlak van productiecapaciteit voordelen", reageert professor virologie Marc Van Ranst (KUL). "Hoe lager de vereiste dosis, hoe sneller je grote hoeveelheden vaccin kunt aanmaken".
Het prototype biedt enkel bescherming tegen de huidige circulerende versie van H5N1. In hoeverre het ook zou werken als die stam zich zou muteren tot een stam die zich gemakkelijker verspreidt van mens tot mens, is niet bekend. Zolang die stam zich niet aandient, is dat overigens niet uit te maken. Beperking van GSK's prototype is ook dat je nog altijd twee vaccinaties nodig hebt.
De groep test ook een ander vaccin in Duitsland uit, waarvoor al een inleidende vraag tot goedkeuring bij het Europees Geneesmiddelenbureau EMEA werd ingediend. Het bedrijf zou aldus snel een toelating voor productie kunnen krijgen als de testen overtuigend genoeg blijken. Volgens een balans die de internationale federatie van de farmaceutische indsutrie in mei opmaakte, wordt aan meer dan 30 prototypes van het vaccin gewerkt.
Bron: De Morgen