nieuws

Na WTO-flop wil EU zich op arme landen focussen

nieuws
Na de mislukking van de wereldhandelsgesprekken wil de Europese Unie een ontwikkelingsagenda voor de armste landen opstarten. "Het zijn vooral deze landen", aldus EU-Commissaris Peter Mandelson, "die nu het gelag betalen". Mandelson hoopt de WTO-gesprekken binnen afzienbare tijd weer op gang te trekken en blijft er bij dat de Unie zich volledig heeft ingezet om het overleg te doen slagen.
25 juli 2006  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 13:57
Na de mislukking van de wereldhandelsgesprekken wil de Europese Unie een ontwikkelingsagenda voor de armste landen opstarten. "Het zijn vooral deze landen", aldus EU-Commissaris Peter Mandelson, "die nu het gelag betalen". Mandelson hoopt de WTO-gesprekken binnen afzienbare tijd weer op gang te trekken en blijft er bij dat de Unie zich volledig heeft ingezet om het overleg te doen slagen.

Mandelson maakte dinsdagmiddag in de Berlaymont de balans van de mislukte Doha-ronde op. Europa werd vrijgepleit van schuld, want probeerde telkens opnieuw de gesprekken nieuw leven in te blazen. De VS werden daarentegen wel hard aangepakt. "Ze toonden onvoldoende bereidheid en soepelheid", aldus de Britse EU-Commissaris, "om de eigen landbouwsubsidies te hervormen". Mandelson bestempelde deze houding als een gebrek aan leiderschap.

Omdat de WTO-onderhandelingen, vooral het landbouwluik, zwaar op de Amerikaanse binnenlandse politiek wegen, verwacht Mandelson er zich niet aan dat de gesprekken vlug zullen hervatten. De Unie zal zich alleszins volop engageren dat het multilateraal handelsbeleid verdergaat. Ondertussen zal de Unie niet bij de pakken blijven zitten. Mandelson kondigde aan dat hij in de herfst met een nieuwe agenda voor de Europese handelspolitiek naar buiten komt. De nieuwe uitdagingen en de regionale en bilaterale prioriteiten zullen er aan bod komen.

In eerste instantie wil Mandelson echter dat de arme landen voor het falen van het overleg worden gecompenseerd. De Commissaris beloofde dat de Unie hun handelsinfrastructuur zal helpen uitbouwen en dat ze technische bijstand zullen krijgen om hun uitvoer te stimuleren. Verder hoopt Mandelson dat de belofte van de industrielanden om een nultarief op de belangrijkste exportproducten van de arme landen toe te passen, wordt ingevoerd.

Mandelson sprak de vrees uit dat de hele multilaterale organisatie van de wereldhandel op een hellend vlak komt. "Het is absoluut nodig", zo stelde hij, "dat we de mensen van de noodzaak voor vrijhandel overtuigen en dat we aantonen dat vrijhandel de beste hefboom voor ontwikkeling is".

Bron: Belga

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek